A Népszabadságnak beszélt először a publicista azóta, hogy tiltakozáshullámot indított el az állami kitüntetése. Bayer Zsolt azt mondta: semmilyen körülmények között nem mond le az elismerésről, szerinte ilyen megkeresés hivatalosan nem is fog érkezni hozzá.
„Gondoltam rá, hogy majd biztos lesznek, akik kiakadnak. Különösebb meglepetés nem ért. Nagyjából a névsort is el tudtam volna sorolni előre” – válaszolta Bayer Zsolt arra a kérdésre, meglepte-e, hogy ekkora tiltakozáshullámot indított el a kitüntetése.
Az elismerésről semmilyen körülmények között nem mond le, nem is fordulna meg ilyen a fejében – mondta, majd visszakérdezett, hogy miért is kellene lemondania róla. A Népszabadság munkatársa felvetette, hogy például azért, mert az írásai között voltak olyanok, amelyeket a Médiatanács is gyűlöletkeltőnek, kirekesztőnek talált.
„És? Hogy jön ez a kitüntetésemhez? Miért kéne nekem ezért lemondani a kitüntetésemről? Nem is értem. A Médiatanács kirekesztőnek találta az írásomat. Sag schon! És akkor mi van?” – fogalmazott.
Megkérdezték tőle azt is, megfontolná-e, ha hivatalosan kérnék tőle a kitüntetés visszaadását. Közölte, hogy nem fontolná meg, és szerinte nem is kap majd ilyen megkeresést.
„Úgyhogy üzenném mindazoknak, akik ebben reménykednek, hogy Godot-ra várnak! Nem fog semmilyen megkeresés érkezni” – zárul a rövid interjú.
A Magyar Hírlap munkatársa a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át múlt héten Lázár Jánostól, a Miniszterelnökséget vezető minisztertől. Bayer gyűlöletkeltő és kirekesztő írásai miatt még a Médiatanács is 250 ezer forintos bírságot szabott ki korábban a Magyar Hírlapra.
A hétfői Magyar Közlönyből az is kiderült, hogy pontosan miért kapta meg a kitüntetést Bayer. Eddig több mint 40-en jelezték – köztük kutatók, történészek, írók – hogy, Bayer miatt lemondanak korábban kapott állami elismeréseiktől.
Itt a teljes névsor: eddig ők adták vissza kitüntetésüket a Bayer-féle lovagkereszt miatt
Kaltenbach Jenő exombudsman volt az első, aki Bayer Zsolt idei kitüntetése miatt visszaadta korábban kapott visszaadta állami kitüntetését. Azóta több mint húszan, többek között színészek, kutatók, közgazdászok jelezték, hogy lemondanak kitüntetéseikről, és a névsor folyamatosan bővül.
Halász János, a Fidesz-frakció szóvivője röviden, de velősen kommentálta a Bayer Zsolt lovagkeresztje körüli botrányt. „Az is a véleménynyilvánításnak egy formája, hogy vannak, akik visszaadják a kitüntetésüket” – fogalmazott.
Volt, aki kiállt Bayer Zsolt mellett. Schmidt Mária szerint a publicista „az, aki nem engedi, hogy elveszítsük a józan eszünket és az értékeinket”.