Egy nap, öt hír, amiről mindenki beszél: Lázár folytatja a személycseréket; Rogán továbbra sem beszél a számára kényes témákról; az IMF kikutatta, mennyire rosszul jár Kelet-Európa a gazdasági kivándorlással; utolsó napjaikat töltik az Uber-sofőrök; Európa több országában már gőzerővel építik a biciklisztrádákat, de nálunk ilyesmi egyhamar nem lesz.
- Lázár János tovább folytatta a tisztogatást, és L. Simon László örökségvédelmi államtitkár menesztése után megvált a Forster Gyula örökségvédelmi központ elnökétől, Sárváry Istvántól is. Pedig már arra lehetett gondolni, hogy mivel L. Simonnal nem volt mostanában jó a viszonya, maradhat a helyén. Az örökségvédelmi szervezet élén az elmúlt két évben ez a harmadik váltás. De aggódhat a székéért a budavári felújítás több szereplője is, így a Budavári Ingatlanfejlesztő Kft. élén álló Plézer Gábor, valamint a Várgondnokság élére kinevezett zalaegerszegi polgármester, Gyutai Csaba is. Lázár János korábban azzal magyarázta L. Simon kirúgását, hogy nem végezte el a munkát, amit vártak tőle. Érdekes fejlemény, hogy nem csak a Várat építik át, hanem alagutat is terveznek a Kossuth térre, amellyel teljesen megszűnne a földfelszíni belépés a Parlamentbe.
- Rogán Antal kijött a fényre, és bár a kormány menekültellenes szövegeit szerette volna elismételni, az újságírók inkább Portik Tamás és a Vizoviczki-ügy egyik tanújának őt terhelő vádjairól kérdezték volna. A miniszterelnöki kabinetet vezető miniszter azzal próbálta lerendezni a dolgot, hogy bűnözők nyilatkozataival nem foglalkozik, csak hát ugye elítélt bűnöző volt az a Zuschlag János is, akinek a Fidesz-ellenfeleket érintő nyilatkozataival meg igenis szeretett foglalkozni a kormánypárt. Rogán aztán azzal próbálta elütni a dolgot, hogy mivel kormánytag, ezért semmilyen pártnyilatkozattal sem hajlandó foglalkozni.
- Most nem a bevándorlók, hanem a kivándorlók miatt aggódhat a kormány. A kormány mumusa, a Nemzetközi Valutaalap, vagyis az IMF tanulmánya sorra vette, hogy ki jár jól a kivándorlással, vagyis például azzal, hogy több százezer magyar költözik külföldre, hogy ott dolgozzon. Hát egyrészt jól járnak a vendégmunkások, hiszen többet kapnak, mint amennyit itthon kapnának. Aztán jól jár a fogadó ország is, vagyis Nyugat-Európa. Mi viszont rosszul járunk vele, a kivándorlás lassította a gazdasági növekedést, hiszen éppen a magasan képzett rétegek zöme hagyja el az országot. Legalább azt elmondhatjuk, hogy ha Nyugat-Európa jól jár, akkor az Európai Unió is jól jár, amivel pedig végeredményben mi is jól járunk.
- Adóznak, dolgoznak, gyereket nevelnek, Quaestor-befektetést buktak, más munkát nem találnak, mégis ellehetetlenítik őket. A hvg.hu videós stábja elkísért két Uber-sofőrt az utolsó munkanapjaikra, közben mesélnek arról, hogy milyen jó munkamorálban dolgoztak a kormány által most megfojtott taxiszerű társaságnál, hogy mennyire nem volt más munka, hogy az Ubernél tényleg a teljesítmény számít, meg arról is, hogy mennyi energiát feccöltek abba, hogy a gyorsan változó hazai szabályoknak megfelelő feltételekkel dolgozzanak. És külföldi utasok is elmesélték, hogy mekkora szívás, ha nincs Uber, amivel ők odahaza is kellően sokat spórolnak.
- Megtaláltuk, helyesebben tőlünk nyugatabbra megtalálták a megoldást a nagyvárosi közlekedési zsúfoltság csökkentésére. Nem, nem a dugódíjról van szó, bár biztosan az is hasznos. Mi most a Németországban, Hollandiában és Dániában is sorra épülő biciklis sztrádákra gondoltunk. Képzeljék el, egy bringasztrádán úgy lehetne bekerekezni Szentendréről vagy Dunakesziről, hogy közben egyszer sem kerül életveszélybe az ember, ilyen körülmények között pedig hétköznaponként nagyobb kedvvel hagyják a kocsit az udvaron az agglomerációban, vagy a külvárosban élők. És akárhogyan nézzük, ez még az autósoknak is kedvére való, hiszen ha a kerékpárosok a nekik kiépített, széles, kivilágított és rendben tartott bringapályán haladnak, akkor nem kell az autóknak sem kerülgetniük őket.
A nap felvétele Budapesten, a Tabánban készült, ahol tisztelői emlékeztek a legendás zenészre, Somló Tamásra: