Gyurcsány Ferenc DK-jának kommunikációs praktikáiról, az MSZP-ben zajló házon belüli ügynöközésről és árulózásról, saját indulatairól beszélt a hvg.hu-nak adott interjúban Szigetvári Viktor, az Együtt elnöke. Aki államosítana – Orbán környezetében. Az interjút kedd reggel olvashatják.
Az Együtt elnökével készített interjút a hvg.hu. A beszélgetést kedd reggel héttől olvashatják. Addig is álljon itt egy kérdés és egy válasz, amely megmutatja, milyen indulatok rejlenek most egy ellenzéki politikusban, aki ugyan nem mondja ki, de nagyrészt körülírja: 2018 nekik már elúszott. Csak ő ezt úgy fogalmazza meg: azt látja, hogy más ellenzéki pártok nem akarnak győzni. És ki is fejti, miért gondolja így.
hvg.hu Ha nyertek volna 2014-ben – szűk többséggel, másra nem volt realitás – akkor mi történik?
Szigetvári Viktor: Mai eszemmel nem tudom, hogy abban a hangulatban mennyire volt benne az az elszánás, amelyet bennem a választási irodánál történtek hívtak elő, vagy az ügyészség példátlanul cinikus magatartása.
Ma bennem a leghiggadtabb pillanataimban is van egy olyan indulat, amely azt mondja, hogyha itt bárki, akihez nekem közöm van, és ezekkel szemben kormányra kerül, annak kötelessége a legszűkebb Orbán-érdekkör vagyonát államosítani. Egy jogfolytonosságot megszakító rendszerváltásig kell elmenni, mert én azt gondolom, hogy az Orbán-rendszer, amely maga magát illiberálisnak mondja, azzal a rendszerrel demokrataként nem szabad kontinuitást vállalnom.
Nyilvánvalóan nem padlássöprésről beszélek, nyilvánvalóan nem a kis- és középvállalkozói réteg államosításáról. Csak arról a legszűkebb és jól beazonosítható, fideszes, orbánista érdekkör vagyonáról, amelyet egy új jogrendben köztulajdonba kell helyezni. Ez kiterjed a MET-re, kiterjed Garancsi vállalataira, kiterjed Mészáros Lőrinc földjeire, mert ha úgy vált bárki kormányt ezután, a Fidesz után, hogy prosperitást teremt, de ezekkel a dolgokkal nem számol el – beleértem a korábbi ügynökaktákat is meg sok minden mást –, akkor szerintem nem lesz legitim az a politikai rendszer, és nem lehet Magyarországon egy újabb generációra sem polgári demokráciát csinálni.
Szerintem már rendszerváltásként kell gondolni az Orbán utáni rendszerre. És az első hibát ők követték el, hogy nem tekintik magukat liberális demokráciának. És ez a lelki átbillenés, amelyért szégyellni nem fogom magamat – de tudom, hogy a tíz évvel ezelőtti Szigetvári mit gondolt volna mai Szigetvárinak erről a véleményéről – szóval nem tudom, hogy 2014-ben ez az elszánás meglett volna. Valószínűleg nem.