Itthon hvg.hu 2016. július. 08. 08:57

Lázárra és Vargára bízza kettévágott kormányát Orbán

A csütörtökön bejelentett kormányátalakítás újabb lépés a félprezidenciális rendszer felé, amelyben az állam első számú vezetője csak a legfontosabb ügyekkel törődik. Lapértesülések szerint a stratégiai kabinet vezetője Lázár János, a gazdaságié Varga Mihály lesz.

Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter irányítja a jövőben a kormány startégiai kabinetjét, míg Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterre a gazdasági kabinet vezetését bízzák – értesült a Heti Válasz és a Népszabadság is. A miniszterelnök pedig hol az egyik, hol a másik kormányülésen vesz majd részt, bár az sem zárható ki, hogy mindkettőre beül.

Lázár János csütörtökön jelentette be, hogy Orbán Viktor átszervezi kormányát. A Népszabadság szerint az intézkedés célja, hogy Orbán Viktort tehermentesítsék, bár Lázár hivatalosan azt mondta, nem volt elég hatékony a kormány.

A kabinetek döntéshozó és -előkészítő testületként működnek majd, érdemi hatalmuk lesz, rendeleteket, jogszabályokat alkothatnak. A változás még egy lépéssel közelebb visz a félprezidenciális rendszerhez, ahol az állam első vezetője csak a legfontosabb ügyekkel foglalkozik. Ebbe a trendbe illeszkedik a Miniszterelnöki Kabinetiroda tavaly őszi felállítása is – ezzel Orbán már akkor kettéválasztotta a kormányzati munkát: Lázár a végrehajtásért, Rogán pedig a politikai érdekek érvényesüléséért felel.

A stratégiakabinet megalakulása is a politikai kormányzás erősítésére irányul, de ezúttal Lázár János irányításával.

Hirdetés
Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.