Itthon MTI 2016. július. 08. 18:07

Az ENSZ aggódik a magyar határon rostokoló menekültekért

A szervezet szerb képviselete szerint romlik a szerb-magyar határon várakozó menekültek helyzete, számuk két nap alatt megduplázódott, egyre többen számolnak be arról, hogy a magyar hatóságok nem engedték, hogy átadják a menedékjogi kérelmüket, és – megfogalmazásuk szerint – "visszazavarták őket Szerbiába.

A képviselet honlapján megjelent közlemény szerint 120 menekült jelezte, hogy nem tudta átadni kérelmét a magyar hatóságoknak. Az ENSZ közleménye szerint a nemzetközi jog értelmében minden menedékkérőnek joga van ahhoz, hogy belépjen annak az országnak a területére, ahol menedéket akar kérni. A menekültek azonban azt jelezték, visszaküldték őket Szerbiába. A magyar hatóságoknak naponta harmincan adhatják át menedékjogi kérelmüket, míg százaknak kell gyakran embertelen körülmények között akár hetekig is várakozniuk arra, hogy sorra kerüljenek.

Ismét több menekült jön erre, pedig útjuk nincs jó szándékkal kikövezve

Röszkénél és Tompánál időnként már több százan várakoznak egyszerre a tranzitzónáknál. Bár jogilag már Magyarországon vannak, mégsem jöhetnek át a határkerítésen, ezért ugyanúgy a pusztában alszanak, sokan heteken át. A helyszínen forgattunk.

Az új magyar határrendészeti szabályozást követően, amely kedd éjfélkor lépett életbe, 1300-ra nőtt a határ szerbiai oldalán várakozók száma, főleg nők és gyerekek rekedtek Szerbiában. Néhány száz migránst a szerb hatóságok a szabadkai befogadóközpontban helyeztek el, ám mintegy 800-an a szabad ég alatt, a magyar tranzitzónán kívül várakoznak.

Arra is figyelmeztetett az ENSZ szerbiai képviselete: a szigorú intézkedések arra sarkallhatják a migránsokat, hogy veszélyesebb, illegális útvonalakat keressenek, és kitegyék magukat az embercsempészek kénye-kedvének. Halmozottan veszélyes helyzetben vannak a kísérő nélküli gyerekek – olvasható a közleményben.

Vladimir Cucic szerb menekültügyi főbiztos szerint a migránsok továbbra is a március eleje óta elvileg zárt balkáni útvonalat használják, csak most kisebb számban érkeznek az országba. Megfogalmazása szerint nem az a probléma, hogy többen jönnek, hanem hogy csökkent azoknak a száma, akik el tudják hagyni az országot.

A hivatalos adatok szerint Szerbián az év eleje óta 102 ezren, tavaly pedig az év során hivatalosan összesen valamivel több mint 600 ezren haladtak át.

 

Kövér a migrációról: "Rabok legyünk vagy szabadok?"

Kövér László szerint ha a magyarok képesek magukat megvédeni saját hazájukban, akkor ezzel az európai civilizációt és kultúrát is megóvják a migráció okozta identitás- és civilizációs válságtól.

Hirdetés