Itthon - esel - 2016. június. 22. 13:15

Köszönjünk el megint az Alkotmánybíróságtól

Egy dolog következik az Ab árulásából: bojkottálni kell a kvótanépszavazást.

Egy hatalmi ággal kevesebb – ismét ez az üzenete az Alkotmánybíróság (Ab) keddi döntésének, amely engedelmesen jóváhagyta a kormányzat hazug kvótaügyi népszavazását. Nem kell meglepődni, túldramatizálni, gondolhattuk, hogy egyszer megint eljön a nap, amikor a napnál is világosabban eldől, számíthatunk-e az egyik lényeges fékre ill. ellensúlyra; hát, eljött a nap, és nem, továbbra sem számíthatunk.

Mert ne tévedjünk, ez a döntés nem arról szól, mit gondolunk a menekültekről, a migránsválság nemzeti és/vagy európai keretek közti kezeléséről. Ez a döntés arról szól, hogy kulcskérdésekben működik-e a magyar törvényhozói és a végrehajtói ág kontrollinstanciája. Az egy dolog, hogy ha be is int az Ab a kormánynak, akkor az szépen túlteszi magát rajta, és változatlanul keresztülviszi az akaratát, az viszont egy másik, ha az Ab mindennemű józan ésszel dacolva maga mond le a jogállamiságról és nevezett józan észről.

Az Ab által lesöpört beadványok az országgyűlési határozatot és a népszavazási kérdést megengedő kúriai döntést támadták, teljes joggal, az Ab nem spórolhatta volna meg a vétót. A május 10-én megszavazott kérdés ("Akarja-e, hogy az Európai Unió az Országgyűlés hozzájárulása nélkül is előírhassa nem magyar állampolgárok Magyarországra történő kötelező betelepítését?") ugyanis a magyar állampolgárhoz fordul, de az EU-t kötelezné döntésre, amelyre az egy magyar népszavazás alapján nem kötelezhető. A közös, bármely ellenszenves uniós álláspontot pedig, ha van ilyen, a magyar kormány is befolyásolhatja, hát épp erről szól az, hogy tavaly év végén az Európai Unió Bíróságán megtámadták az "úgynevezett kötelező kvótadöntést".

A parlament eljárását vizsgálhatta csak, nem a szöveget, az pedig nem volt alaptörvény-ellenes – állítja az Ab, holott még az orbáni alaptörvényben is benne van: "Országos népszavazás tárgya az Országgyűlés feladat- és hatáskörébe tartozó kérdés lehet." De mivel most arról döntünk, akarjuk-e, hogy az Európai Unió valamit csináljon vagy ne csináljon, mi a bánatos fityfiritty következik ebből a magyar Országgyűlés számára? Mit léphetnek, ha ez a lépés csak a hangulatkeltésről, a nép kormány mellé állításáról, a kampány üzemmódban történő milliárdos pénzszórásról szól?

Egy dolog következik az Ab árulásából: bojkottálni kell az alkotmányellenesen keresztülvitt népszavazást. Nem pedig, ahogy a Magyar Liberális Párt javasolja, elmenni és igennel szavazni, azzal ugyanis a népszavazás feltevésének módját legitimáljuk.

Hirdetés