Itthon hvg.hu 2016. június. 16. 20:30

A nap, amikor megismertük Sanyit, a munkahelyi szociopatát

Egy nap - öt hír, amiről mindenki beszél: újabb fordulatok a bankárháborúban; több ezer fős leépítések jöhetnek a kormányzati háttérintézmények megszüntetése miatt; megtudtuk, hogyan lehet elbánni a munkahelyek rémeivel; mindenki böngészheti a Nagy Imre-per előkészítésében részt vevő állambiztonságiak névsorát; elhallgatott családi titkokról is mesélt a hvg.hu-nak Grecsó Krisztián író.

- Orbán Viktor lefejezi a takarékszövetkezeti integrációt - ezt állítólag maga a kormányfő ígérte meg Demján Sándornak, miután utóbbi személyes találkozójukon arról győzködte a kormányfőt, hogy szerinte Spéder Zoltán az FHB-n keresztül kiveszi a vagyont a takarékokból. Az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) elnöke először beszélt erről nyilvánosan a „bankárháború” kirobbanása óta, a Takarékbank közleményben utasította vissza Demján állításait, amelyek szerinte nem igazak. A takarékszövetkezetek és Spéder Zoltán ügye Lázár János miniszter Kormányinfóján is szóba került, Lázár megerősítette, hogy a bankárral továbbra is barátok, beszéltek a botrány kirobbanása óta, és Spéder nagy harcos, „most is harcolni fog, aztán majd meglátjuk”.

- Lázár János heti tájékoztatóján az is kiderült, hogy Orbán Viktor meccsnézés közben is hoz döntéseket, vagyis az Eb nem akadályozza a kormányzati munkát. Amelyben ugye a minap véglegesítették a megszüntetendő, illetve beolvasztandó háttérintézmények listáját, azt viszont csak most tudhattuk meg Lázártól, hogy ez akár több ezer fős leépítésekkel jár majd. Arról viszont Lázár nem tud, tárgyal-e Orbán Viktor a Népszabadság jövőjéről, a sajtóban megszellőztetett tulajdonosváltásáról. A magyar földtörvényt bíróságra citáló brüsszeli döntésről Lázár azt mondta, „beleállunk”. A vállalkozások adózásának egyszerűsítését is megígérte, viszont az élelmiszer-kiskereskedelem külföldi szereplőinek – Tesco és társai - azt üzente, hagyják el az országot, az lesz nekik a legjobb.

- Kavarás, intrika, hazudozás a másik háta mögött: vannak olyan kollégák, mint a cikkünkben emlegetett Sanyi, akik úgy mérgeznek meg egy munkahelyet, hogy közben még ők tűnnek áldozatnak. Ezek a szociopaták azonban gyakran jól boldogulnak a vállalati környezetben, látványos és gyors eredményeket, vagyis sok pénzt hoznak, ezért nagy karriert futnak be. Legalábbis rövidtávon. Ismerős a helyzet? Önöknél is van Sanyi? És kezelhető? Cikkünkben talál néhány tanácsot.

- Az 1989-es újratemetés évfordulóján a Nemzeti Emlékezet Bizottsága (NEB) nyilvánosságra hozta a Nagy Imre és társai perének előkészítésében részt vevő állambiztonsági beosztottak és vezetők névsorát, hivatali karrierútját. A legfontosabb szereplők tevékenységét részletesebben is felidéztük a publikáció egyik összeállítójának segítségével.

- Grecsó Krisztián a könyvhétre megjelent új regénye egy elbeszélésdarabkákból álló kirakós: ha összeillesztjük a Jelmezbál puzzle-darabjait, akkor összeáll, és megszólal az elmúlt 100 év Magyarországa. „Nem hisszük el, hogy apróságokon múlik, hogy ez egy jobb ország legyen” – mondja az életet erkölcsi próbatételként is értelmező szerző, aki elhallgatott családi titkokról is beszélt a hgv.hu-nak adott interjúban.

A nap képén egy oldal a világ egyik legrégebbi kézirataként ismert olaszországi Codex Purpureus Rossanensisből, amelyet három év restaurálás mutattak be ismét a közönségnek:

Wikimedia Commons / Michele Abastante
Hirdetés