Itthon hvg.hu 2016. június. 03. 20:30

A nap, amikor megtudtuk, hogy szupertitkos ügynökök vegyülnek közénk

Egy nap, öt hír - amiről ma este beszélnek: finoman elkezdtük gyógyszerhiánytól tartani; kiderült, a győri Audi-gyár önmagában is képes megütni a magyar gazdaságot; mégis megnézik, el kell-e halasztani az olimpiát a zikavírus miatt; sírásóverseny volt Magyarországon.

- Zöld lámpát kapott Pintér Sándor belügyminiszter álma, létrejöhet a nemzetbiztonsági szakszolgálatok birtokába került információkat feldolgozó és koordináló szuperszerv, a TIBEK. A szerv létrehozásán korábban még saját magával is összeveszett a kormány, és egészen az utolsó pillanatig tartott a vita. Szerdán este, hosszú, tárgyalásokkal eltöltött hetek után még úgy tűnt, minden bedőlhet, mert érkezett egy kormánymódosító javaslat, amely annyira kigolyózta volna a szervezet jogköreit, hogy tulajdonképpen a létrehozása is teljesen értelmetlenné vált. Pénteken viszont egy újabb módosítóban már egy kevésbé szuper, de az ellenzék szerint is vállalható feladat- és jogkörrel ellátott szervezet képe körvonalazódott, amit végül egyhangúlag támogattak az ellenzéki pártok a törvényalkotási bizottság ülésén.

- Két gyógyszer kivételével nem importálják az Egyesült Államokba a Teva gödöllői gyárában készült gyógyszereket – derült ki pénteken.  A tilalmat az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerbiztonsági Felügyelet, az FDA május 27-én rendelte el az importtilalmat, bár már januárban problémákat találtak a gyártással. Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) az üggyel kapcsolatban közölte, hogy az FDA januárban rutin hatósági ellenőrzést tartott a Teva gödöllői üzemében, majd "az amerikai gyógyszerügyi hatóság észrevételeinek nyomán a Teva önként, elővigyázatosságból minden gyártási tevékenységet felfüggesztett Gödöllőn". A gyár azóta nem indult újra, pedig a gödöllői üzem leállása több mint 200 magyarországi terméket érintett, és a Teva a kórházak egyik fő ellátója is. Eddig érdemi gyógyszerhiányt nem okozott a gyártóegység leállása, az üzem újraindulásáig pedig folyamatosan monitorozzák a készleteket.

- Modellváltás egy autógyárban? Akkor nekünk annyi. Átmenetileg kicsit kevesebb pénz jön Brüsszelből? Akkor is. Ilyenkor látszik leginkább, mire képes a magyar gazdaság e két fontos pillér nélkül. Sajnos nem sokra, még regionális összehasonlításban sem. Nem véletlen, hogy a kormányban is aggódva nézik a folyamatokat. Egy hete derült ki, hogy a miniszterelnök rendkívüli megbeszélésre hívott be több illetékest, ezt erősítette meg egy parlamenti projektmenedzseri egyeztetésen Vitályos Eszter, a Miniszterelnökség államtitkára is, aki szerint Orbán rengeteg feladatot kiosztott a gazdasági növekedésélénkítés érdekében

- Szakértői bizottság vizsgálja az Egészségügyi Világszervezetnél, hogy tényleg jelent-e fenyegetést az olimpiára a zikavírus, illetve el kell-e halasztani emiatt az olimpiát. Május végén tudósok és orvosok írtak egy levelet a WHO-nak, hogy a zikavírus miatt el kellene halasztani az idei olimpiát, a világszervezet hivatalos álláspontja akkor azonban még az volt, hogy nem indokolt az olimpia elhalasztása. Közben nincs megállás, folyik a doppingbotrány felgöngyölítése is. Most például kiderült a 4x100 méteren aranyérmes váltó tagja, Nesta Carter lehet az a jamaicai olimpiai bajnok, aki fennakadt a 2008-as pekingi játékokon levett doppingminták újraelemzésekor. Ha a B próba megerősíti a csalást, Cartert eltiltják, és a váltót megfosztják az első helyétől. A stafétában Carter mellett futott még Usain Bolt, Asafa Powell és Michael Frater. Bolt hatszoros olimpiai bajnok, kizárás esetén azonban elveszti az egyik aranyérmét.   

 - Ha még nem látott sírásóversenyt, itt a remek alkalom, hogy bepillantson egy haláli küzdelembe.

+1. Péntek van, és ha már így alakult, itt a soron következő kvízünk: tesztelje, mire emlékszik az elmúlt hét eseményeiből.

A nap képén nem lehet más, mint a Balaton szerencsétlen öreg tükörpontya. Alig másfél héttel azután ugyanis, hogy másodjára kifogták (ez látszik a képen), majd visszaengedték a tóba, most harmadszor is horogra akadt – de valamiért két kilóval kevesebbet nyomott.

sonline.hu

 

 

Hirdetés
Gazdaság Ballai Vince 2025. január. 18. 20:00

Szorgosan szedegetjük a folyókból, de sok állam nem akarja elengedni a műanyagokat, amelyek szép lassan az agyunkra mennek

Halogatják a megállapodást a műanyagok visszaszorításáról az ENSZ tagállamai, miközben egyre inkább átjárják környezetünket, sőt már szervezetünket is a mikroműanyagok. Sokszor meglepően nagy koncentrációban jelennek meg hazai vizeinkben, a szakértők aprólékosabb szennyvíztisztítást, nagyobb odafigyelést és egységes mérést szorgalmaznak, ami még a jövő zenéje. Addig maradnak a folyótakarítási akciók, amelyekből minden korábbinál többet szerveztek tavaly. Mind a műanyaggyártásnál, mind a folyótakarításnál kulcskérdés, hogy a forrásnál kellene kezdeni a munkát.