Szinte már az összes érdekképviselettel tárgyalt a kormány az iskolák átvételéről – közölte az Emmi oktatásért felelős államtitkársága. A hvg.hu-nak korábban több polgármester is azt mondta, a kormány nem egyeztetett velük arról, hogy az iskolák teljes államosítása a településeknek nem lesz ingyen.
Az önkormányzati fenntartású iskolák állami átvételével kapcsolatban az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) számtalan megbeszélést folytatott az érintett szervekkel, szervezetekkel – közölte az oktatási államtitkárság.
Azt írták, Tarlós István főpolgármesterrel mint BÖSZ-elnökkel május 27-én tárgyalt, a BÖSZ-szel pedig június 6-án fog további egyeztetéseket folytatni. Hozzátették, hogy az államtitkárság a Magyar Önkormányzatok Szövetségének elnökével május 31-én folytatott megbeszélést, emellett június 3-án a Megyei Jogú Városok Szövetségével is tárgyalóasztalhoz ül a szervezet Szombathelyen zajló közgyűlésén.
A hvg.hu szerdán írt arról, hogy több polgármester szerint nem szólt előre a kormány, hogy az iskolák államosítása nem lesz ingyen, de ez azért sejthető volt.
Bár Palkovics László oktatásért felelős államtitkár a polgármestereknek és a hvg.hu-nak is azt mondta másfél hete, hogy a teljes államosítás után az önkormányzatoknak nem kell hozzájárulást fizetniük az iskolák működtetéséhez, pár nappal később kiderült, ez nagyon nem így lesz. A költségvetéshez pénteken beadott módosításból derült ki, az állam nagyjából 50 milliárdot von el az önkormányzatoktól, ebből 21 milliárdot vár úgynevezett szolidaritási hozzájárulásként.
Az oktatási államtitkárság most úgy fogalmazott, fontosnak tartják, hogy az önkormányzatok és az önkormányzati szövetségek pontos tájékoztatást kapjanak az iskolák állami átvételének folyamatáról, megismerjék a menetét és a feltételeit, javaslatokat tegyenek a feladat végrehajtásával kapcsolatban.
Felidézték, hogy a központi költségvetésből oktatásra fordított összeget ezentúl nem az önkormányzatok kapják, hanem az állam fordítja az iskolákra. A kormány továbbra is számít az önkormányzatok együttműködésére és tapasztalatára, hiszen közös nemzeti érdek, hogy a lehető leghatékonyabban működő rendszert hozzák létre – írták.
Az államtitkárság szerint az iskolák vegyes – önkormányzati és állami – fenntartása nem váltotta be a reményeket. Szerintük az önkormányzati fenntartású iskolarendszer korábban megbukott, eladósította és csaknem csődbe vitte a településeket, éppen ezért az állami fenntartás a megoldás, amellyel tiszta felelősségi viszonyok alakulnak ki az oktatásban: az állam az iskolák fenntartásért és a működtetésért is felelősséget vállal.