A 108 településen szemétszállítást intéző Zöld Híd Régió Nonprofit Kft. készen áll bedobni a törölközőt, mivel a nemzeti hulladékgazdálkodási cég nem fizet neki. Ha beindul az új hulladékgazdálkodási rendszer, a szemétszállító cégek ötöde mehet csődbe. A hulladékgazdálkodást koordináló társaság szerint sehol sem áll le a szemétszállítás.
Állítják, sehol sem áll le a szemétszállítás |
A Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaság (NHKV Zrt.) később közölte, sehol sem áll le a szemétszállítás, az ezzel kapcsolatos hírek teljesen alaptalanok és felelőtlenek. Az NHKV szerint az előfinanszírozás lehetőségrendszeréről és feltételeiről folyamatosan tájékoztatja a közszolgáltatókat. A Zöld Híddal folytatott április 18-i egyeztetésen az NHKV 60 százalékos előfinanszírozási lehetőséget ajánlott fel a működéshez szükséges források fedezésére. Tovább |
Budapest kivételével már nyár közepén országszerte leállhat a szemétszállítás – írja önkormányzati vezetőkre és a közszolgáltatást végző cégekre hivatkozva pénteki számában a Magyar Nemzet.
Ha beindul az új, központosított hulladékgazdálkodási rendszer, a hazai szemétszállító cégek legalább ötöde bedőlhet - írják.
Pest és Nógrád megye 108 településén szemétszállítást végző Zöld Híd Régió Nonprofit Kft. levélben fordult az április óta a számlázást végző Nemzeti Hulladékgazdálkodási Koordináló és Vagyonkezelő (NHKV) Zrt.-hez és a katasztrófavédelemhez, mert tartalékai kifogytak, és ha az NHKV rövid időn belül nem fizet, nem tudnak béreket fizetni, és nyár közepén leállhat a szolgáltatás.
Weingartner Balázs, az NHKV elnöke szerint a cégnek kellene megelőlegezni a pénzt. Ezt viszont képtelenségnek tartja Gyenes Balázs, Gödöllő alpolgármestere, aki szerint egyedül Budapestet nem fenyegeti veszély, mert ott továbbra is a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. számláz.
A Magyar Nemzetnek Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke, a Somogy megyei Tab fideszes polgármestere azt mondta, átmenet nélkül képtelenség bevezetni az új, központosított hulladékgazdálkodási rendszert.
Megszólalt az ügyben Tarlós István főpolgármester is, aki tiltakozik az ellen, hogy az FKF-től milliárdokat vonjanak el a központi hulladékgazdálkodás nevében, és abból vidéki cégek veszteségeit finanszírozzák. Éppen ezért törvénymódosító kezdeményezést tett márciusban, de erre a kormány részéről máig nem reagált senki. Tarlós közölte: törekednek a törvények betartására, de amíg nincs megoldás, kivárnak, és nem adják ki a kezükből a közszolgáltatás finanszírozását.