Itthon hvg.hu/MTI 2016. május. 26. 12:29

A romák szegregációja: EU-s kötelezettségszegési eljárás indult

Az EU sürgeti a kormányt, hogy hozza összhangba a jogszabályokat és a közoktatási gyakorlatot.

Az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen a roma gyerekek iskolai szegregációja miatt – jelentették be a szervezet csütörtöki sajtótájékoztatóján Brüsszelben.

A brüsszeli bizottság felszólító levelet küldött Magyarországnak, amelyben arra sürgette a kormányt, hogy hozza összhangba az egyenlő bánásmódra és az oktatásra vonatkozó jogszabályait, valamint oktatáspolitikájának gyakorlati végrehajtását a faji egyenlőségről szóló uniós irányelvvel, amely tiltja a faji vagy etnikai alapú oktatási diszkriminációt. A bizottság több szempontból is aggályosnak találja a magyar jogszabályokat és igazgatási gyakorlatot, amelyek következtében – megállapítása szerint – a roma gyermekek aránytalanul magas számban járnak szellemi fogyatékos tanulóknak szánt speciális iskolákba, valamint jelentős hányaduk vesz részt elkülönített oktatásban a többségi iskolákon belül.

AFP / Kisbenedek Attila

A Roma Sajtóközpont (RSK) cikke arról ír, az EU a köznevelési törvénymódosítást kifogásolja, amely az RSK és egyéb civil szervezetek szerint gyakorlatilag felhatalmazást ad az iskolai szegregációra. "A törvénymódosításhoz kapcsolódó rendeletterv szerint, ha a szülő kérelmezné gyermeke vallási vagy nemzetiségi oktatását, az nem minősülne szegregációnak, akkor sem, ha kizárólag roma (és szegény) gyerekek járnak az intézménybe" – írja az RSK, és példaként hozza fel a nyíregyházi cigánytelepi iskola ügyét, amikor a szegregációt a Kúria végül is legitimálta, mert a gyerekek vallásgyakorlásának szabadsága miatt jogosnak tartotta a szétválasztást.

A huszártelepi iskolában 2012-ben mi is jártunk, az ügyben első- és másodfokon is a szegregációt megszüntető ítélet született, amely kiváltotta az Emmi nemtetszését, ezeket írta felül a Kúria döntése.

A Jobbik szerint nem kellene erőltetni az iskolai integrációt, és a bentlakásos iskolákban látja a megoldást.

Hirdetés