Itthon hvg.hu 2016. május. 25. 12:18

Szijjártó az uniót ostorozta az orosz–magyar külügyminiszteri találkozón

Az orosz–magyar külügyminiszteri találkozó szerdai sajtótájékoztatóján Szijjártó arról számolt be, hogy a jövőben magyar gyárak épülhetnek Oroszorszában, a beruházásokat az Eximbank finanszírozza majd. A magyar külügyminiszter szerint a nyugati országoknak nem kell aggódniuk az orosz diplomata budapesti látogatása miatt, és kikérte magának, hogy Magyarországot Moszkva trójai falovának nevezzék.

Szijjártó Péter az orosz külügyminiszter, Szergej Lavrov budapesti látogatásának eredményeiről számolt be szerdai sajtótájékoztatóján. Szijjártó elmondta, a szerdai tárgyalásokon magyar, orosz és európai érdekekről beszéltek. Hangsúlyozta, nincs európai versenyképesség az egymás iránti bizalom és tisztelet újjáépítése nélkül.

Mónus Márton

Szijjártó szerint a globális kihívások esetében, mint például a menekültválság és a szíriai polgárháború, csak akkor van megoldás, ha létrejön egy orosz-transzatlanti megállapodás, ezért fenn kell tartani a pragmatikus megoldások lehetőségét. "Mi mindig örömmel figyeljük, ha Szergej Lavrov egy oldalon ül a tárgyalóasztalnál John Kerry külügyminiszterrel."

Szijjártó ezután elmondta, hogy az elmúlt években jelentősen csökkent a magyar vállalatok exportja. Idén például 4,5 milliárd dollárnyi exportveszteséget szenvedtek el a hazai vállalatok, tette hozzá a miniszter.

Emiatt újra növekedési pályára kell állítani a magyar-orosz kereskedelmi kapcsolatokat, ezért korábban négy regionális kereskedelmi megállapodást (Kaluga, Kurszk és Szentpétervár megyékkel) kötött Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin, mondta Szijjártó. Egyúttal bejelentette, hogy a jövőben az Eximbank finanszírozásával több magyar gyár (pl. húsüzem, agrárüzem, gyógyszergyár) is épül Oroszországban. A Mol és a Richter-Gedeon is az érdekelt vállalatok között van.

Mónus Márton

Energetikai kérdésekről is beszéltek a miniszterek, ami Szijjártó szerint "egy forró téma". Szijjártó szerint probléma, hogy az EU nem tudja kikényszeríteni a tagállamoktól, hogy biztosítsák egymás energiabiztonságát, és a beszerzés diverzifikálását. Arra is kitért, hogy az energiabiztonság jegyében a hamarosan lejáró Oroszországgal kötött gázvásárlási szerződést módosította Magyarország. Szijjártó arról is beszámolt, hogy nemrég kezdeményezte az orosz–NATO tanács összehívását a közelgő varsói NATO-csúcs előtt. Szijjártó szerint az EU azért torpedózta meg a Déli Áramlat nevű orosz gázvezetéket, mert abban nem voltak érintettek nyugat-európai cégek.

"Nem kell aggódniuk a szövetségeseinknek" – ezt arra mondta Szijjártó, hogy a nyugat-európai politikusok szerint veszélyes az orosz külügyminiszter budapesti látogatása, ami viszont a magyar külügyminiszter szerint "teljesen természetes". Szerinte az sem korrekt, hogy Magyarországot az orosz külpolitika trójai falovának nevezik.

Szergej Lavrov a Paks 2 projektről azt mondta, arra Moszkva hosszú távú, stratégiai beruházásként tekint. A projekt megvalósítása hozzájárul Magyarország energiabiztonságához és gazdasági fejlődéséhez - vélekedett.

Mónus Márton


Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.