A miniszterelnökséget vezető miniszter a 49. kormányinfón azt mondta, a kormány elfogadhatatlannak tartja a kényszerbetelepítést, és a pénzbüntetést is. A körmendi ellentmondás és a dunaújvárosi világítás nappali vizsgálata is terítéken volt, a buszgyártás tartópillér lesz.
Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter elsőként a Bocuse d'Or-on elért magyar győzelemhez gratulált Széll Tamásnak és csapatának a 49. kormányinfón. Poénkodtak kicsit a kormányszóvivővel azon is, hogy a következő alkalom a jublieumi lesz.
Bevándorlás volt a legfontosabb kérdés a kormány tegnapi ülésén - mondta Lázár János miniszter, aki szerint a kötelező kvóta elleni népszavazás az elmúlt 25 év egyik legfontosabb kérdése, egy lapon említette a NATO vagy EU tagságról szóló szavazással. "Szuverenitási kérdés, hogy mi határozzuk meg, ki lehet az országban" - hangsúlyozata a miniszter.
A pénzbüntetés elfogadhatalan
A kormány megtárgyalta az Európai Bizottság javaslatát, amely szerint 250 ezer euró pénzbüntetés járna visszautasított menekültenként egy országnak. Lázár azt mondta, a kényszerbetelepítés és a pénzbüntetés is ellentétes az EU alapokmányával és a választók akaratával is.
"Európa eszméit nem lehet kényszerrel alkalmazni" - érvelt Lázár, aki szerint a betelepeítés kényszerbetelepítés, a pénzbüntetés is kényszerről szól. Azt is mondta, a kisebb büntetési tételt sem fogadják el, ez elvi kérdés.
"Javaslat irányában és céljában nem felel meg a magyarok érdekeinek. Megdöbbentő, hogy aki nem ért egyet az EB-vel, nem szolidáris."
Lázár megismételte korábbi álláspontját, miszerint Magyarország volt az egyik legszolidárisabb Európával, hiszen a schengeni megállapodás betartásával próbálta megvédeni.
Bízik benne, hogy a választók elmennek szavazni, és "döntenek Magyarország függetlenségének fenntartásáról." Lázár szerint a Jobbik által felvetett Alaptörvény módosítás nem elég. Arra a kérdésre még nem akart válaszolni, hogy egy érvénytelen népszavazás esetén mivel akarják meggyőzni Brüsszelt. A kampányról a kormány még nem döntött, Lázár szeritn nem pártkampány, hanem tájékoztatás kell erről a népszavazásról.
Baloldali bojkottról kérdésre válaszolva azt mondta, "az MSZP messzire került a kományzóképességtől", és "nem Gyurcsány Ferenc véleménye befolyásolja az embereket".
Szabadkereskedelem csak felhatalmazással
EU-USA szabadkereskedelmi egyezményről is tárgyalt a kormány, álláspontja szerint a nemzeti parlamentek jóváhagyása nélkül ez nem lehet elfogani. A kormány szerint tárgyalni kell az elképzelésről, de itt fontosabb az alaposság mint a sürgősség.
Nemzeti buszgyártás
Két hét múlva foglalkozik a kormány a nemzeti közlekedési stratégiával, amelynek célja a tömegközlekedés minőségének javítása és a nemzeti járműipar újraépítése, az autóbuszgyártás előtérbe helyezése.
"A nemzeti ipar zászlóshajója lehet az autóbuszgyártás" - mondta Lázár.
Ám ehhez a tömegközlekedés szervezői között értelmes együttműködés kell - vagyis leegyszerűsítve: magyar városok vegyenek magyar buszt. A magyar buszgyártásba 7-8 vállalkozás kapcsolódhat be, de nem kizárt, hogy ennél több is a porondon lehet. A miniszter szerint van nemzeti buszgyártás és innováció is, a magyar buszgyártás versenyképes.
Lázár a 3-as metró pótlásával kapcsolatos felvetésekre - ahol a fő kérdés, hogy lengyel vagy magyar busz pótolja a kieső járatokat - azt mondta, a kormány kérése, hogy a nemzeti ipar kapjon esélyt, ezt nem utasíthatja vissza egy felelős polgármester. A kormány együttműködést ajánlott a fővárosnak - mondta Lázár János.
Jön az egységes cigarettadoboz, több fajta eltűnik
Még idén betilthatnak egyes dohánytermékeket Magyarországon, és jön az egységes csomagolás is - mondta Lázár. Az egészségvédelemmel és a dohányzók számának csökkentésével indokolta a lépést. A gyümölcs-, fűszer- vagy gyógynövényadalékot, ízesítést tartalmazó termékek tűnhetnek el a polcokról, hasonlóna a mentolos cigarettákhoz és a kapszulás dohánytermékekhez.
Oktatás
Kormány azon dolgozik, hogy hogy lehet az oktatás minőségét javítani, az elválaszthatatlan a gyerek versenyképességétől.
"Minőségi oktatásra van szükség a jelenlegi rossz iskolarendszerrel szemben"
A fő kérdés, hogyan lesz minőségi az oktatás. Mérlegeli a kormány a köznevelési kerekasztal és az államtitkár javaslatait. 2018 őszére a Nemzeti Alaptantervet felülvizsgálják, a cél, hogy
a magyar iskola, oktatás legyen az egyik legjobb Európában.
Beszélt arról is, a működtetés színvonalát is javítani kell (átalakul a fenntartói szervezet, a tankerületek önállóan gazdálkodhatnak), ez a minőségre is hat. Az igazgatók hatásköre is bővül.
A szakképzés átalakításával kapcsolatban azt mondta, aki ma szakközépiskolában végez, nem tud azonnal dolgozni, hiszen 4 év szakközép után 1 év OKJ-s képzés is kell ahhoz, hogy valaki szakvégzettséget szerezzen, és a végzettségének megfelelő munkahelyre mehessen. Az átalakítás célja, hogy 4 év alatt érettségit és szakmát is szerezzen a tanuló, így dolgozhat de tovább is tanulhat. Ez érdemben befolyásolja a munkaerőpiacot, nő azok száma, akik szakvégzettséggel rendelkeznek. A kerettantervek hamarosan kiderülnek, ám Lázár szerint attól, nem tanul mindenki mindenféle természettudományos tárgyat, még nem küldenek el szakos tanárokat, hiszen belőlük kevés van.
Könnyebb lesz az építkezés
Az építés befejezését is egyszerűsítik, hatósági bizonyítvánnyal lehet majd lezárni a beruházást. Településképi törvény is jöhet még idén. Ez lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy helyi rendeletbe foglalhassa a települések ízlésvilágát. Népi épített emlékek megmaradjanak, fejlesztés megfelelő mederben történjen.
Magyar Fejlesztési Bankot arra utasították, 110 milliárd forint értékben nyújtson kamatmentes, visszatérítendő támogatást természetes személyeknek és társasházaknak energetikai korszerűsítésre.Hitelezési programmal is készek segíteni a lakástulajdonosokat. EU-s pénz is lett volna erre, de azt a kormány nem a lakosságnak adta, mert álláspontja szerint túl nehéz feladat.
Fényt várnak a bizottság munkájától
Alstom ügyben a kormány segít a fővárosnak és a nyomozóknak. Az Alstom metrókocsik beszerzése ügyében felmerült korrupciós vádak kivizsgálására ideiglenes vizsgálóbizottságot hoz létre a Fővárosi Közgyűlés.
Google, Facebook-adó
Erről már egyeztettek, a V4-ekkel nem lesz gond, máshol igen, ugyanis nem mindenki támogatta - mondta Lázár, aki szerint egyébként a javaslat egybevág az Európai Bizottság elképzelésével és az európai piacvédelemmel is.
Bürokráciacsökkentés
Időre játszanak a minisztertársaim - mondta Lázár a háttérintézmények megszüntetésekkel kapcsolatban, bár szerinte lassan minden kérdés rendeződik. 32 milliárdot kell a háttérintézményeknek befizetni a költségvetésbe. Rákérdeztek arra is, a járási hivatalokban mekkora létszámcsökkentés lesz, de egyelőre csak azt mondta, a kormányhivatalnál 4 ezer fős leépítés lesz, de 3 ezer ember átkerül a járási hivatalokhoz - az ügyekkel együtt. Járási hivatal létszáma 20 ezer lesz, béremelést kapnak. A lelépési pénzről még nem döntöttek, de az ötletnek kevés a támogatója.
OEP átalakításával kapcsolatos aggodalmakkal nem ért egyet. Az átalakítás levezénylőjét kiválasztották. Külön kiemelte, hogy most úgy tűnhet, hogy az OEP most a daganatos betegeknek adott gyógyszerekkel kapcsolatban kiskirályt játszik, itt is világos szabályrendszerre van szükség. (Lázár az egyedi kérelmekre gondolhatott - a szerk.)
Az egészségügyi dolgozók jelentős béremelésre számíthatnak, erről már egyeztetnek, de a megbeszélés részleteit nem árulja el.
Déli pályaudvar
Ott parkot akar látni, hibrid megoldást nem tart elképzelhetőnek,
"a langyosat az Isten is kiköpi."
Szerinte a városban kevés a zöldfelület, így amit ki lehet, azt ki kell váltani. A kormány hamarosan dönt a Déli sorsáról, azonban a megszüntetését esélyét nem merte megtippelni. Azt mondta, a lépés nem függ össze azzal, hogy több utasa legyen a 4-es metrónak, erre a Kelenföldi pályaudvar fejlesztése irányul, bár kétségtelen, hogy a Déli megszüntetése is hatással lenne rá - mondta a miniszter, aki szerint most a kevés utas miatt nem fenyeget az uniós támogatás visszafizetése.
Jön a Nyugati-liget (a pályaudvar mögötti rozsdaövezet parkosítása), a forrástérkép most készül - jelentette be Lázár, de további részletet nem árult el. A pályaudvar rekonstrukciójára a MÁV-tól várnak javaslatot.
Dunaújvárosi közvilágítás
NFM vizsgálatára rákérdeztek (nappal nézték, a pénzfelhasználást vizsgálták). Lázár szerint
az Európai Bizottság nem azt kérte az NFM-től, hogy azt nézze meg, hogy sötét van-e vagy világos, hanem hogy szabályosan használták-e fel a pénzt.
Azt a helyiek tudják megmondani, hogy megfelel-e az elvárásnak vagy sem, viszont megemlítette, hogy Hódmezővásárhelyen jobb és olcsóbb rendszert építettek ki.
Körmendi ablakbetörés
Az egy héttel ezelőtti kormányinfón jelentette be Lázár János, hogy a miniszterelnök utasította Pintér Sándort, vizsgálják ki a városban történteket, ahol az atv.hu - azóta cáfolt - híre szerint menekültek berúgták a sportcsarnok ablakát, mikor épp lányok edzettek ott. A helyi rendőrfőkapitány nem igazolta a sztorit, azt mondta, senki sem látta, hogy tört be az ablak, a városban nyugalom van.
Lázártól megkérdezték, milyen rendőri jelentést látott, erre kitérő választ adott, azt mondta, nagyon sok jelentést lát, de a polgármesterrel is kapcsolatban voltak, a tőle beszerzett információ is indokolta az alaposabb vizsgálatot. (A polgármester egyébként a rémhírterjesztőkkel szemben is fellépne.) Lázár azt mondta, a miniszterelnök kérése volt, hogy minden olyan ügyben, ahol konfliktus lehet, azonnal, mélyrehatóbban kell vizsgálni.
"Jobb félni mint megijedni elvet kell követni most, a Kölni helyzet kialakulást meg kell akadályozni."
Egy másik kérdésre válaszolva közölte, nemzetközi szabályok miatt nem lehetnek zárt befogadóállomások.
Kiss László-ügy
Kormány nem foglalkozott Kiss állami kitüntetésének visszavonásával. Lázárt személyes véleményéről is kérdezték, de kitért: azt mondta, igyekezett nem állást foglalni, mert nem lehetett tudni, mi a valóság. Kiss bocsánatot kért, és a hölgy meg is bocsátott, ezért nem hiszi, hogy bármilyen nyilatkozatot kell tennie.
Kósa focis hasonlatát sem kommentálja.
Eximbank újabb hitele Vajnának
Önálló törvényben szabályozná a mezőhegyesi ménesbirtok feladatait a kormány - jelentette be Lázár János. Cél a hagyományok továbbvitele, a növénytermesztés és állattenyésztés további erősítése és a kutatási terület - például a vetőmag-nemesítés - fejlesztése.