Itthon hvg.hu 2016. április. 30. 09:10

Az Európai Parlamentben az újságírók speciel "kószafaszálhatnak"

Itthon 2004-ben, a parlamenti folyosókon dohányzó képviselők lebuktatása után húzott szigorú vonalat az operatőrök, videósok előtt Szili Katalin akkori házelnök, a mozgástér azóta tovább csökkent. A tévéstábokat kirakták az ülésteremhez legközelebb eső piros társalgóból, és szűkre szabták azt is, hol lehet kamerával üldözni a képviselőket. Rázós téma esetén - mint most, a jegybanki költések firtatásakor - nehezen viselik a vegzálást. Ha valaki átlép a tiltott területre - ahol egyébként nagyobb eséllyel lehet elkapni a miniszterelnököt vagy éppen házelnököt - a parlamenti belépőjével játszik. De nemcsak ezért tiltanak ki újságírókat, hanem tiszteletlenségre hivatkozva is. Vajon a német parlamentből kitiltanák a kamerával politikust üldöző újságírót? Vagy Brüsszelben? Megkérdeztünk külföldön dolgozó újságírókat arról, hogy mit tapasztalnak.

Beszólt a parlamentből kitoltott újságírók miatt hőbörgőknek Deutsch Tamás EP-képviselő, aki szerint több parlamentben tilos az újságíróknak "mérgezett egérként kószafaszálni", és politikusokat kérdéseikkel vegzálni.

Deutsch az amerikai, francia, német, angol és spanyol parlamentet emelte ki, hogy ott "(is!)" tilos csak úgy letámadni a parlamenti képviselőket. A francia törvényhozást illetően igaza volt, egy francia újságíró megkeresésünkre azt írta, Franciaországban nemcsak a belépéshez kell engedélyt kérni (itthon is ez a szabály), hanem az interjúkészítéshez is, így a képviselők el tudnak tűnni az újságírók szeme elől, ha azt akarják.

Németországban viszont más a helyzet: egy német kolléga felnevetett a kérdésen, hogy létezik-e ott ilyen tiltás. Azt mondta, simán oda lehet menni a folyosón is a képviselőkhöz, ő nem emlékszik, hogy emiatt bárkit szankció ért volna.

Nem kergethetik kamerával

A HVG berlini tudósítója, Weyer Béla rákérdezett a parlament sajtóosztályán a hivatalos szabályokra. Eszerint a német pralament alsóházában, a Bundestagban a sajtó munkatársai szabadon mozoghatnak a sajtótribünön, az ülésterem előtti, úgynevezett ónyugati lobbyban, a bizonyos szavazásokkor használt ajtók előterét nem lehet blokkolni. Az ülésterem előtti hallban szabadon megszólithatják a politikusokat, kérdéseket tehetnek föl, interjúkat készíthetnek, az egyetlen korlátozás, hogy bekapcsolt kamerával nem kezdeményezhetnek beszélgetést, vagyis nem "kergethetik" a képviselőket, előbb tisztázni kell, hogy interjú készül, akkor indulhat a kamera. "Még a heute-show (a politikusokkal nem kesztyűs kézzel bánó politikai szatíraműsor) kamerája is meg szokott jelenni" - mondta a sajtóosztály egyik munkatársa. A plenáris ülésterembe viszont tilos a belépés, onnan fotókat ill mozgóképet is csak a sajtóribünről lehet csinálni.A szabályok megszegőit elvileg a házelnök megbüntetheti, de a sajtóosztály munkatársai nem emlékeztek olyan esetre, hogy 1998 óta valaha kitiltott volna újságírót a házelnök.

Írtunk az amerikai törvényhozásnak is, hogy ott mit lehet az újságíróknak és mit nem, de egyelőre nem kaptunk választ.

Az Európai Parlamentben viszont - amelynek maga Deutsch Tamás is a tagja - nagy a szabadság: egy brüsszeli újságírótól megtudtuk,

"a parlamentben az újságírók szabadon mozoghatnak, akár kamerával is,"

úgyhogy bárhol le lehet csapni a politikusokra, még az irodájukig is fel lehet menni, maximum elküldik az újságírót, ha nem alkalmas az időpont. Azt mindenesetre jobban szeretik, ha előre egyeztetett időpontban kérdezik őket.

A hvg.hu munkatársát, Fekete Norbertet másokkal együtt azután tiltották ki a Parlamentből, hogy Kövér László házelnököt és Orbán Viktor kormányfőt az igen szűk, videósok számára kijelölt helyen kívül is megkísérelték faggatni az MNB alapítványok pénzosztásáról. Kövér egyetlen kérdésre sem válaszolt, Orbánnak is csak a sajtósa jelezte, hogy a tiltott helyen kérdezés következményekkel jár. Az erről szóló határozatot a szerkesztőségek kedden kapták meg. A Társaság a Szabadságjogokért a kitiltott újságírók miatt az Alkotmánybírósághoz és a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságához fordul.

Ez pedig az a videó, amelyből kiderül, mit tett a hvg.hu munkatársa, Fekete Norbert, amiért kitiltották a parlamentből.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.