Itthon hvg.hu 2016. április. 28. 05:13

James Bond mögött a csapat: alig valaki jó a titkosszolgálatnak

Az Alkotmányvédelmi Hivatalnál a jelentkezők között 87 százalékos a lemorzsolódás. A titkosszolgálat folyamatosan várja az életrajzokat, bár a munka többnyire nem olyan romantikus, mint a filmekben.

Száz jelentkezőből mindössze tizenhárman alkalmasak arra, hogy felvételt nyerjenek az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) állományába.

A Belügyminisztérium a Magyar Időknek adott, a lap csütörtöki számában megjelent tájékoztatása szerint évente átlagosan nyolcvanhét százalék körüli a lemorzsolódás a pályázók között.

A titkosszolgálat folyamatosan várja az életrajzokat: tiszti állásba főiskolai vagy egyetemi végzettséggel, zászlósiba pedig már érettségivel is be lehet kerülni, ha valaki büntetlen előéletű magyar állampolgár és megfelel még a körülbelül tucatnyi egyéb feltételnek.

Azokat, akik a felvételi előszűrésen nem véreztek el, pszichológiai és orvosi alkalmassági vizsgálatoknak vetik alá, az utolsó forduló pedig a nemzetbiztonsági ellenőrzés.

Földi László, az IH volt műveleti igazgatója a lap megkeresésére arról beszélt, a filmekben csak az akcióhősöket lehet látni, a valóságban azonban a munka jelentős részben az adatok beszerzéséből és értékeléséből, irodai tevékenységből áll. Minden James Bond mögött óriási csapat van – fogalmazott a volt hírszerző.

 

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.