Itthon hvg.hu 2016. április. 26. 15:26

Gyurcsány rákontrázott az MSZP-re MNB-ügyben

Az MSZP kivizsgáltatná, míg Gyurcsány Ferenc rögtön beszántaná az MNB-alapítványokat.

A szocialista Tóth Bertalan és Burány Sándor kedden beadott egy határozati javaslatot, miszerint az Országgyűlés kérje fel az Állam Számvevőszéket, hogy vizsgálja meg:

- a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott alapítványok  
- a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott alapítványok közvetlen vagy közvetett módon kizárólagos vagy többségi tulajdonában álló gazdasági társaságok
- a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott gazdasági társaságok
2013. március 4. utáni tevékenységét és gazdálkodását.

A javaslat szerint a Számvevőszéknek július 31-ig, ill. augusztus 31-ig kellene elkészítenie és benyújtania jelentését az Országgyűlésnek.

Ugyanezen a napon Gyurcsány Ferenc is beadott egy törvényjavaslatot, amely viszont megszüntetné a jegybanki alapítványokat: a Pallas Athéné Domus Animae Alapítványt, a Pallas Athéné Domus Scientiae Alapítványt, a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítványt, a Pallas Athéné Domus Concordiae Alapítványt, a Pallas Athéné Domus Mentis Alapítványt és a Pallas Athéné Domus Innovationis Alapítványt. Gyurcsány javaslata szerint az MNB-alapítványok jogutódja a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. lenne, az alapítványok vagyona pedig állami tulajdonba kerülne.

Ezenkívül Gyurcsány javaslata arra kötelezné az alapítványok vezető tisztségviselőit, hogy a módosítás elfogadása utáni 30 napon  belül készítsenek beszámolót az alapítványok működéséről.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.