Itthon hvg.hu 2016. április. 23. 13:14

A tervező szerint a Miniszterelnökségnek dukál, hogy erkélyről élvezzék a panorámát

A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal korábbi vezetője szerint viszont óriási hiba, hogy a kormányzati negyedet ráerőltetik a Várra, ráadásul szakmailag is aggályos az átalakítás.

Már megkezdődött a Miniszterelnökség székhelyének kinézett budai karmelita kolostor átépítése – többek közt egy hatalmas erkélyt is hozzácsatolnak –, de ezt sokan nem nézik jó szemmel. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt korábban fél évtizedig vezető, a Népszabadságnak nyilatkozó Varga Kálmán szerint például már az óriási hiba, hogy a kormányzati negyedet ráerőltetik a Budavárra – szakmailag is erősen aggályos átalakítani, kibővíteni a 250 éves épületet.

Varga szerint ráadásul nem is lehet szabályos a beruházás, hiszen a világörökségi látképen nem lenne szabad változtatni, az erkély azonban a kolostor Duna felőli oldalán épül. A lap kérdésére a fővárosi kormányhivatal közölte, hogy a munkálatokat jogerős építési engedély alapján kezdték meg.

Zoboki Gábor, a kolostor átalakításának tervezője a Népszabadságnak azt mondta, ő tett javaslatot a Dunára néző erkély megépítésére, és ez ellen a műemlékvédelmi főosztálynak sem volt kifogása. Zoboki az erkéllyel szerette volna feloldani az épület monoton keleti homlokzatát, a szomszédságában pedig szinte minden épületen van erkély. Szerinte egyébként

egy ilyen elhelyezkedésű, funkciójú épületnek, amilyen az új Miniszterelnökség lesz, pláne dukál, hogy erkélyéről élvezhető legyen a városi panoráma. Ybl Miklós is megengedte magának, hogy a Sándor-palotához utólag erkélyt illesszen.

A tervező szerint a kőerkélyt úgy építik meg, hogy "ha egy későbbi kor azt gondolja, nincs szükség rá, két nap alatt elbontható".

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.