Itthon hvg.hu 2016. április. 19. 17:20

Ligetvédők: mi mentettük meg a Városliget híres öreg fáját

Elsőként az Olof Palme-ház emblematikus fáját próbálják megmenteni a Városliget Zrt. faápolási programjában - közölték még hétfőn, majd kedden nekiláttak az első műveleteknek. A 90-100 éves nyugati ostorfa élettanilag rossz állapotban van ugyan, de a szakemberek szerint nem menthetetlen. A Ligetvédők szerint az öreg ostorfát eredetileg ki akarták vágni, és valójában nekik köszönhető, hogy végül mégis megmaradhat.

A Városliget Zrt. közleményében azt írják, hogy az erre elkülönített tízmilliós keretből idén több mint 170 fa ápolását tervezik a parkban. Elsőként az Olof Palme-ház sétány felőli oldalán, a lépcsősor előtt található nyugati ostorfát veszik kezelésbe.

A Főkert Zrt. szakértői véleménye szerint a 90-100 éves fa meglehetősen leromlott állapotban van, balesetveszélyes. Nemrég az ostorfán egy dendrológus is 3D-s vizsgálatot végzett, őt a Kertem kérte fel, a vendéglátóhely ebben a szezonban éppen a fa közelében lesz ugyanis. A szakértői vélemények összegzéséből kiderült: a fa nem menthetetlen, de kezelni kell.

Fazekas István

A törzsön lévő odút kitisztítják, a koronában lévő elszáradt ágakat, gallyakat levágják. A lombkorona felületét jócskán csökkenteni kell, és tápanyagot juttatni a gyökérzónába, hogy a fa vitalitási erejét növelni tudják. A fiatalító, tisztító munka után újra ellenőrzik később a fát, és ha kell, a törzsön lévő korharást endoszkóppal is megvizsgálják.

A Városliget Zrt.-nél azt ígérik, hogy a városligeti parkrehabilitációval 60-ról 65 százalékra emelkedik majd ott a zöldfelületek aránya. A Főkert felmérése szerint a városligeti fák nyolcvanöt százaléka ápolásra szorul, tizenkét százaléka pedig balesetveszélyes - tették hozzá.

Az ostorfától nem messze, az egykori Hungexpo területén éppen a fák kivágását kifogásolták civilek, amikor nemrég hozzá akartak kezdeni a terület bontásának előkészítéséhez a Magyar Zene Háza építése előtt.

Ligetvédők: mi mentettük meg az ostorfát

A Városliget beépítése ellen harcoló Ligetvédők szerint valójában nekik köszönhető, hogy a nyugati ostorfa a helyén maradhat, tudomásuk szerint eredetileg ki akarták vágni ugyanis.

Miután megtudták, hogy a fát kidöntenék, virrasztást szerveztek, és őrizték - meséltek a hvg.hu-nak az egyik aktivistájuk. Egy videót is készítettek, amelyben Megyeri Szabolcs kertészmérnök beszélt a fáról, illetve arról, hogy hiba lenne azt kivágni.

A szakember szerint az Olof Palme ház korabeli fotóin a fa már látható, a bejárati lépcső viszont még nem. A ház másik oldalán ugyancsak van lépcső, az akadálytalan bejárás ott megoldható, vagyis emiatt sem kellene kivágni az öreg fát. A négy méter széles lépcső előtt egyébként is kikerülhető valamelyik irányban a fa – érvelt.

A fa pontos életkoráról nincsenek hiteles információk, 100-120 évet emlegetne az ismerői, csak annyi biztos, hogy a háború előtt ültethették el. Ugyanilyen ostorfából 300-400 darab van a közelben, egyebek mellett a Stefánia körúton – hangzott el a videóban.

A Ligetvédők kérték: az illetékesek hozzák nyilvánosságra, ki vizsgálta meg korábban az ostorfát, és melyik az a vizsgálati módszer, amely alapján szerintük ki kellene vágni – hangzott el a március 31-én feltöltött videóban.

A civilek szerint a favédő akciójuk illetve a videó megjelenése után - érdekes módon - már nem volt szó az ostorfa kivágásáról, illetve a Városliget Zrt. hétfői közleményében sem tettek említést erről.

Nekiláttak a fiatalításnak

A Városliget Zrt. kedden tett közzé videót arrók, hogy megkezdődött a munka a fánál, levágják az elszáradt ágakat. Sághy Attila a társaság műszaki igazgatója azt mondta: egy olyan egészségügyi beavatkozás zajlik, amely lehetővé teszi, hogy a fa évekig ott maradhasson még a helyén.

Hirdetés