Az Ipsos-közeli Závecz Research a vasárnapi boltzár visszavonása előtt vett fel adatokat a pártpreferenciákról. Az MSZP tartja magát, a DK egy kicsit feljött, és Gyurcsány választói eléggé elkötelezettek is.
Nem sokat változtak a pártok közötti erőviszonyok az elmúlt időszakban: az április 4-e és 11-e között felvett közvélemény-kutatás eredményei szerint a teljes választókorú népességet nézve a Fidesz tábora 26-ról 24 százalékra csökkent, miközben a Jobbik 13-ról 15 százalékra tudta növelni népszerűségét. Az MSZP-t választók aránya maradt az egy hónappal korábbi szinten: 12 százalékon – közölte a Závecz Research az Indexszel.
Március hónapban a Demokratikus Koalíció 4-ről 5 százalékra növelte táborát, az LMP-é 4-ről 3 százalékra csökkent. Az Együtt 2 százalékon, a Magyar Liberális Párt 1 százalékon áll, akár csak egy hónappal korábban.
A választásra jogosultak egyharmada továbbra is távolságot tart a politikától, ez eléggé szokványos a két választás közötti középidőben. A huszonévesek érdeklődnek a legkevésbé a politika iránt, csak egynegyedük ígéri biztosra a választáson való részvételt.
Biztos pártválasztók: tájékoztató jellegű adatok
Az Ipsos korábbi véleménykutatási igazgatója, Závecz Tibor szerint mivel mindössze a választókorú népesség egyharmada tartozik a biztos pártválasztók közé, az általuk közölt adatok tájékoztató jellegűek. Ezekből a következő kép rajzolódik ki: a Fidesz itt 40 százalékkal egyeduralkodó, a Jobbik 20, az MSZP 17 százalékon áll. A DK-szavazók elkötelezettségére utal, hogy a biztos választóknál a Gyurcsány-párt támogatottsága 10 százalékra jön ki, míg az LMP 5, az Együtt pedig 4 százalékon áll.
A másodlagos pártpreferenciákból kiderült, hogy az MSZP-szavazók egynegyede körében elfogadott a DK, ugyanez vica versa is érvényes. A jobboldalon a Jobbik- és a Fidesz-szavazók sokkal határozottabban elutasítják a másik pártot. Csak minden tizedik támogató szavazna át.
Závecz Research Piac- és Társadalomkutató Kft. néven Závecz Tibor, az Ipsos korábbi véleménykutatási igazgatója alapított új céget tavaly novemberben. Závecz az után hozta létre cégét, hogy az Ipsos tavaly ősszel átalakult, és közölte, a jövőben nem készít politikai felméréseket.
Závecz a Népszabadságnak elmondta, hogy a felek továbbra is együttműködnek: az Ipsos adatfelvételi kapacitását felhasználva veszik fel a politikai közvélemény-kutatásokat, mint ahogy korábbi munkaadója is felhasználja az ő harmincéves társadalomkutatási tapasztalatait.