A büfés arra hivatkozott, hogy a vakvezető kutya zavarta a vendégeket, pedig az erre vonatkozó rendelet világosan kimondja, a vakok bárhová bemehetnek segítő kutyájukkal. A büfét üzemeltető cég nem kommentálta az esetet.
Történetünk főszereplője, Norbi múlt hét kedden járt a Szent János Kórházban egy vizsgálat miatt, vele tartott egy barátja és Luna, a vakvezető kutyája, a fiú ugyanis születése óta vak. A vizsgálat előtt bementek a kórház főbejáratánál lévő büfébe, ahol – mint bármelyik más vendég – kifizették az ott vásárolt üdítőt és ennivalót. Nem sokkal ezután a büfé egyik alkalmazottja megkérte Norbiékat, hogy menjek ki a kutyával a büféből, mert állítása szerint Luna zavarta a többi vendéget.
A vak fiú azt mondja, ők ilyesmit egyáltalán nem tapasztaltak, de jobb a békesség alapon – és mivel úgyis ki akartak ülni a büfé teraszára – eleget tettek a büfés kérésének.
A rendelet pontosan kimondja, hogy mi a helyzet
Norbi elmondta, azért is érezte méltatlannak a büfés kérését, mert a vakvezető kutyákra vonatkozó 27/2009-es SZMM rendelet világosan kimondja, hogy “a közszolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférés biztosítása érdekében a segítő kutyát alkalmazó személy jogosult a segítő kutyával tartózkodni és a segítő kutyát használni a lakosság elől elzárt területek kivételével a közszolgáltatást nyújtó szerv, intézmény, szolgáltató területén és egyéb, mindenki számára nyitva álló létesítményben (területen).” A rendelet szerint csak "a lakosságtól elzárt területekre" nem vihető be vakvezető kutya, így például a kórházak intenzív osztályára vagy az újszülött osztályra, de ezekre a helyekre sok esetben látó emberek sem mehetnek be.
A rendelet igen részletesen azt is felsorolja, hogy pontosan melyek azok a létesítmények, ahová minden gond nélkül bevihető a vakvezető kutya. Ilyen területnek számít:
- a közforgalmú tömegközlekedési eszköz
- üzlet, ideértve az élelmiszert árusító üzletet és a vendéglátó üzletet
- bevásárlóközpont
- piac
- vásár
- szálláshely
- játszótér
- közművelődési, oktatási, szociális, gyermekjóléti, gyermekvédelmi intézmény
- közfürdő
- állatkert
- közterület
Norbi történetével természetesen megkerestük a Szent János Kórházat, ahonnan azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a büfét egy külsős cég üzemelteti, és hogy megkeresésünket továbbítják az ügyben illetékes cégnek. E-mailünkhöz csatoltuk a fent említett jogszabályt is. Cikkünk megjelenésig azonban nem érkezett reakció a büfét üzemeltető cégtől.
Képben vannak az emberek
Schiff Mónika, a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségétől elmondta, az emberek többsége tisztában van azzal, hogy a vakvezető kutya bárhová bemehet, és egyre ritkábbak a Norbiéhoz hasonló esetek; évente mindössze 2-3 atrocitásról lehet hallani. A Vakvezetőkutya-kiképző Iskola vezetője ugyanakkor hozzátette, ettől még egy-egy ilyen eset ugyanolyan kellemetlen és méltatlan.
A rendelet szövege arra is kitér, hogy csakis akkor küldhető ki bárhonna egy vakvezető kutya, ha “a létesítményben (területen) tartózkodók testi épségét veszélyeztető magatartást tanúsít.” Schiff Mónika elmondta, egy kiképzett, levizsgáztatott kutyánál nem fordulhat elő, hogy agresszívan vagy másokat zavaróan viselkedjen. A matesze.hu oldalon pedig könnyűszerrel ellenőrizhető, hogy az adott kutya rendelkezik-e a megfelelő kiképzéssel és tanúsítvánnyal. Fontos azt is tudni, hogy ha a vakvezető kutya “dolgozik”, akkor mindig hámban van, vagyis segítője nem engedheti szabadon, így például a játszótéren vagy egy étteremben sem.
Norbi még annyit tett hozzá a történethez, hogy ironikus módon pont áprilisban, egészen pontosan 27-én lesz a vakvezető kutyák világnapja. Magyarországon jelenleg kb. 140 vakvezető kutya dolgozik vakok mellett, közülük 97-et a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetségénél képeztek ki.