Péntek reggel 8 és 10 óra között kétórás figyelmeztető sztrájkot tartott a tanárok egy része, az egészségügyben pedig "fekete ruhás" tiltakozó napot szerveztek.
Pénteken reggel 8 órakor kezdődött a tanárok kétórás figyelmeztető sztrájkja az iskolákban. Az akciót a Tanítanék Mozgalom, a Civil Közoktatási Platform és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is támogatta.
A sztrájk lényege az volt, hogy az oktatás megújítását követelő tanárok reggel 8 és 10 óra között nem dolgoztak az iskolákban, de miután a PDSZ megállapodott a Klik-kel az elégséges szolgáltatások nyújtásáról, a gyerekek ugyanúgy az iskolában voltak, oktatás ellenben nem volt.
A tanárok ezúttal nem mentek ki az utcára úgy, mint a legutóbbi tiltakozó akciójuknál, amely egy polgári engedetlenség volt. Mendrey László korábban hangsúlyozta, ez a pénteki sztrájk nem polgári engedetlenség, hanem sztrájk, amelynek helye maga a munkahely, vagyis az iskola. Ennek ellenére szolidaritást vállaló civileket vártak az iskolákhoz.
Több iskolánál, így például a Pukli István vezette Teleki Blanka Gimnázium előtt is tüntetők jelentek meg, más iskoláknál a szülők szerveztek tiltakozó akciókat. Úgy tudjuk, a Radnóti Miklós Gimnáziumnál csak az április 20-i sztrájkot tartják majd meg, míg például a Szinyei Merse Pál Gimnáziumnál azt tervezték, csak egy közös csoportképre állnak össze. A budai Budenz József Általános Iskola és Gimnáziumban ellenben Pink Floydot játszottak az iskolarádióban.
A Tanítanék Mozgalom csütörtökön azt írta, ebben a két órában az iskolákban a tiltakozók alakítsanak "Kockás Köröket", vagyis azok, akik egyetértenek a tiltakozással, üljenek le közösen és beszéljék meg, hogyan küzdjenek a továbbiakban a céljaikért, nézzék át a tanárok 12+2 pontos követeléslistáját és válasszák ki a 3 legfontosabbat és ezt küldjék el a mozgalomnak.
A tiltakozó tanárok 12+2 pontja |
1. Az érettségire vonatkozó módosításokat halasszák el! 1. Elvárjuk, hogy a kormány a PDSZ által megfogalmazottakról, a követelések súlyának megfelelő – legalább államtitkári – szinten tárgyaljon! 2. Elvárjuk, hogy a kormány kijelölt képviselője közvetlenül és kizárólag a PDSZ-szel egyeztessen szervezetünk sztrájkköveteléseiről! |
Palkovics László oktatási államtitkár a Népszabadságnak adott interjújában arról beszélt, a pénteki tanársztrájknak "munkajogi következményei" lesznek, a sztrájkolók pedig a kétórás sztrájk idejére nem kapnak majd munkabért. Úgy tudjuk, egyes iskolákban emiatt sok tanár vonakodva vett részt, de akiknak lyukas órája van, azok kimentek az iskolák elé.
Pénteken Palkovics azt mondta, egy bejelentett sztrájk legitim dolog, de akik nem ehhez csatlakoznak, hanem a tiltakozás más formáját választják, az már munkajogi kérdés.
Fekete ruhás nap az egészségügyben
Sándor Mária, a fekete ruhás nővér korábban közölte, szeretné, ha április 15-én pénteken az egészségügy is csatlakozna a tiltakozásokhoz, ennek jeleként pedig fekete ruhába öltöznének az egészségügyi dolgozók. Mivel azonban ezt több kórházban nem engedélyezték, ezért arra kérte a civileket, hogy a tiltakozástól eltiltott dolgozók helyett ők álljanak fekete ruhában a kórházak elé.
Az Április 15. Országos Feketeruhás Nap Facebook eseményoldalára folyamatosan érkeztek a fényképek az egészségügyi dolgozókról és a velük szolidaritást vállalókról, akik mind fekete ruhában mentek dolgozni. Számos egészségügyi intézményből is töltöttek fel képeket annak ellenére, hogy állítólag több kórházban nem engedték a dolgozóknak, hogy feketében legyenek.
Több kórház elé fekete szalagokat akasztottak ki éjszaka a tiltakozás jeleként, de reggelre több helyen leszedték őket. A Madarász utcai kórház elé reggel egy iskolás lány és apja akasztotta vissza ezeket.
A Párbeszéd Magyarországért a SOTE fül-orr gégészete előtt tüntetett táblákkal, a rendezvényen Karácsony Gergely és Szabó Tímea is megjelent.