A Századvég médiapiaci elemzéseiben komolyan bírálta a közmédiát és annak átalakítását, de kiderült, hogy Havasi Bertalan apja és a volt Fidesz-pártigazgató Várhegyi Attila is beleszól a műsorpolitika alakításába.
Politikai öngyilkosságként jellemezte a közmédia átalakítását a Századvég a Vs.hu által peres úton megszerzett iratok szerint.
A Századvég 2012 és 2014 között negyedévente készített elemzést a médiapiacról, ebben a következőket írták:
- Óriási presztízsveszteséget jelentett a Lomnici-ügy 2011 végén, amikor a Legfelsőbb Bíróság volt elnökét kitakarták. Az elemzés szerint egyértelmű volt a szándékos manipuláció, de ezt nem sikerült rendesen kommunikálni, illetve nem a megfelelő embereket rúgták ki.
- A Lomnici-ügy Nagy Navarro Balázsnak és társainak a kezére játszott, akik tüntetni kezdtek az MTV előtt, ami az ellenzéki megmozdulások szimbolikus helyszínévé vált.
- A köztévé színvonalromlását mindenki érezte, még a fideszesek is.
- Totális kudarc volt a médiatörvény kormányzati kezelése, mert ahelyett, hogy a jogszabály pozitívumait hangsúlyozták volna, a kormánynak folyton védekeznie kellett.
- A Klubrádió-ügy már teljesen védhetetlen, főleg azok után, hogy az NMHH olyan alibikkel próbálta elkaszálni a rádió pályázatát, hogy az üres hátlapokat nem számozták be. Már hiába mondogatták, hogy nem is akarják elhallgattatni a Klubrádiót, ezek után pedig "a Klubrádió-ügyben már szinte felesleges bármit is tenni vagy mondani", ráadásul "az is a közbeszéd tárgyává vált, hogy a Médiatanács írja meg és nyújtatja be stróman képviselőkkel saját jogszabály-módosításait".
- A Médiatanácsnak a Századvég szerint inkább csak semleges témákkal kellene foglalkoznia, mint a kiskorúak védelme, a 3D-s televíziózás, a digitális átállás és a széles sávú internet.
- A Századvég szerint is védhetetlen, hogy az eredetileg 53 milliárdos költségvetésű közmédia az 500 fős leépítés után is 77 milliárdból költött magára, és 63 milliárdos hitelt még a Kunigunda utcai gyártóbázis megvételére is felvettek. Ezt a 140 milliárdot pedig még a Századvég szerint is "elég nehéz megmagyarázni a választóknak".
- Megoldási lehetőségként említik az MTI és az MTVA összevonását, de ekkor még szerintük "a választások előtt bő egy évvel politikai öngyilkossággal érne fel", ugyanis az orbáni diktatúraépítés ékes bizonyítékaként mutatná be az állami hírügynökség egypárti kontroll alatt lévő MTVA-ba integrálását.
- Várhegyi Attila (volt Fidesz-pártigazgató, akit bár hűtlen kezelésért elítéltek, Prestige Média nevű cégével sok helyen feltűnik) koordinációs munkát végzett az MTVA és a Miniszterelnökség között. Várhegyi Havasi Jánossal, Orbán sajtófőnökének apjával pedig "intenzíven részt vesz a műsorpolitika alakításában".
- Az internetes oldalak blokkolásának bevezetése kockázatos lenne.