Itthon hvg.hu 2016. március. 03. 20:35

A nap, amikor Orbánék előálltak a kvázi rendeleti kormányzás tervével

A kormány legújabb terve, hogy szabad kezet adjon magának a pénzköltésben, akkor is, ha erre nincs keret a büdzsében. Ám nemcsak a közpénzek sorsa foroghat veszélyben, felbukkanhatnak elektronikus zsebtolvajok is. Egyre inkább elfajul az uniós vita a menekültügyben, a Nemzeti Választási Iroda után már az Európai Parlamentben is megjelentek kigyúrt kopaszok. Kubatov Gábor, a népszavazási botrány kulcsembere hazatért Amerikából, és úgy tett, mintha mondana valamit. Erdősiné férje, a herceghalmi polgármester a helyén marad, bár lemondatták volna. A hvg.hu napi hírösszefoglalója.

Gyakorlatilag rendeleti kormányzás jöhet, ha elfogadja a parlament azt az újabb, váratlanul beterjesztett törvénymódosítást, amely nyakló és ellenőrzés nélküli költekezést tenne lehetővé a kormánynak. A Lázár János nevéhez fűződő – és állítólag a pénzügyekért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium tudta nélkül készült - indítvány szerint a kormány bármilyen határozattal, rendelettel (vagyis a parlament kikerülésével) bármennyi pénzt adhat bármire, a hatályban lévő költségvetési törvény módosítása és beszámolási kötelezettsége nélkül. Ez beleillik az elmúlt napok trendjébe, a kormányzati költekezés így épp úgy végképp átláthatatlanná válik, mint a nyilvánosságtól törvényben elzárt postai és jegybank-alapítványi százmilliárdok sorsa. Lázár János a Kormányinfón azt mondta, szó sincs rendeleti kormáynzásról, a módosítás csak arról szól, hogy a havonta felhalmozódó költségvetési maradványt hogyan használja fel a kormány. 

Nemcsak közpénzekkel foglalkoztunk ma (is), hanem magánpénzekkel, egész pontosan azzal, hogy kell-e félnünk a legújabbkori high-tech zsebtolvajoktól. A Facebookon terjed ugyanis egy videó arról, hogy mobil kártyaleolvasóval le tudnak venni pénzt paypassos kártyákról – akár egy zsúfolt buszon. Nos, azért ez nem olyan egyszerű, elmagyarázzuk miért. Meg persze adunk pár tanácsot, hogy mégis hogyan tudhatjuk biztonságban bankkártyáinkon lévő pénzünket.

Kezd elfajulni a görög-magyar csata menekültügyben. Ez derült ki a Kormányinfón, amelyen Lázár János bejelentette, Athén beavatkozóként bekapcsolódott abba a perbe, amelyet a magyar kormány indított az Európai Unió Bíróságán a menekültkvótákról hozott uniós döntések ellen. Lázár közlésével csaknem egyidőben Alexisz Ciprasz görög kormányfő közölte, a hétfői brüsszeli EU-Törökország csúcson szankciókat fog követelni azok ellen, akik nem tesznek eleget az uniós szinten meghozott döntéseknek.A menekültügyben a magyar kormány az Európa Tanács főtitkárával is szópárbajt vívott. Thorbjorn Jagland bírálta a kvótanépszavazás tervét, mire a külügy visszaszólt, hogy felháborító és elfogadhatatlan, amit mondott, csak mert Magyarország a demokrácia egyik legalapvetőbb eszközével akar élni.

Amerikából hazatérőben végre megszólalt Kubatov Gábor Fidesz-alelnök és Fradi-elnök a Nemzeti Választási Irodánál történtekről, de gyakorlatilag nem mondott semmit. Közölte, méltatlannak tartja, ami ott lezajlott, de az MTI-nek nyilatkozva egy árva szóval sem tért ki arra, hogy a láthatóan Erdősi Lászlóné támogatására érkezett kigyúrt kopasz férfiak közül minimum néhányan a Fradi Securityhez, azaz a klub biztonsági cégéhez köthetők (a klub korábban ezt tagadta, nem túl meggyőzően). Kubatov parlamenti képviselőként támogat minden olyan törvénymódosítást, amely a hasonló eseteket segít elkerülni, erről Lázár János miniszter ma azt mondta, akkor lesz változtatás, ha a pártok megegyeznek. Ma kiderült, hogy kigyúrt kopaszokat nem csak Magyarországon vonnak bele politikai vitákba, hanem az Európai Parlament bizottsági ülésén is előfordul ilyesmi.

A népszavazási botrány mellékszála, hogy Herceghalom elhíresült polgármesterének ellenzéke ma lemondatta volna Erdősi Lászlót, miután nem adott magyarázatot arra, hogy felesége az őt kísérő kopaszokkal miért okozott botrányt a Nemzeti Választási Irodánál. Felvetődött, hogy feloszlatja magát a képviselő-testület, de Erdősi a helyén maradt, és minden maradt a régiben. A polgármester megismételte, amit korábban is nyilatkozott, hogy szerinte felesége nemes ügyet szolgált.  Erdősi semmilyen körülmények között nem volt hajlandó lemondani tisztségéről, mikor egyenesen felszólították erre, szinte kiabálva válaszolt, hogy "Nem".

A nap képe mi más lehetne, mint a nagy médiafigyelem közepette helyén maradó Erdősi László:

Fülöp Máté
Hirdetés