2016. március. 03. 12:55 MTI Utolsó frissítés: 2016. március. 03. 14:14 Itthon

A külügy visszaszólt a kvótanépszavazást kritizáló ET-főtitkárnak

Az Európa Tanács főtitkára kritizálta a tervezett magyar kvótanépszavazást, a külügyminisztérium szerint ez elfogadhatatlan.

Felháborítónak és elfogadhatatlannak nevezte a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM), hogy egyes európai vezetők a kvótareferendummal kapcsolatban bírálják a magyar kormányt, mert a demokrácia egyik legalapvetőbb eszközével akar élni.

A KKM az MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében azt írta: visszautasítják Thorbjorn Jaglandnak, az Európa Tanács főtitkárának vádjait, Magyarország minden nemzetközi előírást betartott és betart. Kifejtették: tavaly 400 ezer illegális bevándorlónak biztosított Magyarország ellátást a nemzetközi megállapodásoknak megfelelően. Ugyanakkor a magyar álláspont szerint az illegális gazdasági bevándorlók semmilyen nemzetközi szerződés alapján nem dönthetik el, hogy melyik európai országban akarnak élni, és "nem vonulhatnak végig milliószámra Európán a schengeni és dublini szabályok felrúgásával" – fogalmaztak. 

Kiemelték: Magyarország megvédi a saját és a schengeni zóna külső határát. Az illegális gazdasági bevándorlók kötelező betelepítési kvóta alapján történő elosztásában nem akar az ország részt venni, a kvótákról szóló uniós döntést Magyarország megtámadta az Európai Bíróságon – emlékeztettek. Hozzátették: a jövőbeni kvótával kapcsolatos döntésekről népszavazást kezdeményeznek. 

A tárcánál hangsúlyozták: a magyar embereknek joguk van elmondani a véleményüket egy ilyen súlyú, az ország jövőjét nagymértékben befolyásoló kérdésben. "Felháborító és elfogadhatatlan, hogy egyes európai vezetők bírálják azt, hogy a magyar kormány a demokrácia egyik legalapvetőbb eszközével akar élni, és népszavazás során kívánja megismerni az emberek véleményét egy olyan kérdésben, amely sorsfordító lehet Magyarország jövőjével kapcsolatban" – áll a KKM közleményében.

A KKM felidézte: Thorbjorn Jagland a miniszteri bizottság szerdai ülésén szokásos beszámolójában negatív fejleményként értékelte a magyar miniszterelnök népszavazási kezdeményezését. 

Az ET-főtitkár az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa előtti felszólalásában is utalt a magyar referendumra. Beszédében az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatában foglalt alapértékek védelmével és az emberi jogi eszmét ért támadással kapcsolatban, annak illusztrálására hozta fel a magyar kormányfő kezdeményezését, hogy "a menekültválság apropóján egyesek visszalépnek az ENSZ-nyilatkozat alapelveitől".

A főtitkár kiemelte, hogy a referendum a kötelező kvótát a nemzeti függetlenséggel állítja szembe, amely álláspontja szerint megosztó és felelőtlen lépés. A főtitkár hangsúlyozta, hogy a kormányok nem válogathatnak szabadon nemzetközi kötelezettségeik között, mert ez a gondolkodásmód veszélyes és precedensteremtő, továbbá hozzátette: a csukott ajtó politikája nem fenntartható megoldás – emlékeztetett a tárca.  

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.