Az LMP lazítana a sztrájktörvényen, hogy a munkavállalók könnyeben élhessenek a munkabeszüntetés eszközével.
Az LMP társelnökei egy szombati sajtótájékoztatón jelentették be hogy a sztrájktörvény módosítását kezdeményezik.
Schiffer András azt mondta: a kormány még a "médiatörvény elfogadásának árnyékában" szavaztatta meg azt a "sztrájkellenes" jogszabályt, amely gyakorlatilag ellehetetleníti a munkabeszüntetést. Az LMP-s politikus arról is beszélt, hogy a magyarországi bérek csak akkor emelkedhetnek, ha a munkaerő képzettségének növelése mellett feléled a szakmák között a szolidaritás.
Utóbbihoz erős szakszervetekre és széles körű sztrájkjogra van szükség - fejtette ki Schiffer András. A társelnök örömtelinek nevezte, hogy a közelmúltban továbbterjedt az elégedetlenség az alacsony bérek és az "irracionális túlközpontosítás" miatt. Úgy fogalmazott: "Az emberek 25 év után kezdik kidugni a fejüket a "hűbéri hurokból", ami alapfeltétele a tisztességes béreknek.
Szél Bernadett hangsúlyozta, az LMP ezt a folyamatot a sztrájkjogot erősítő törvénymódosítással próbálja segíteni. Példaként említette, hogy javaslatuk szűkítené azon szolgáltatások körét, amelyeket a munkavállalóknak sztrájk idején is biztosítaniuk kell. Mint mondta, jelenleg ezt olyan széles körben határozzák meg, hogy egy sztrájk gyakorlatilag észrevehetetlen lenne.
Kitért arra is: kezdeményezik, hogy a bíróság helyett a munkaügyi közvetítői és döntőbírói szolgálat döntsön az elégséges szolgáltatások köréről. Ezzel elérhető lenne, hogy a hosszú bírósági perek helyett akár öt nap után életbe lehessen léptetni a sztrájkot - tette hozzá Szél Bernadett.