A hetilapot Ékes Ilona volt fideszes képviselő perelte be a tavaly év végi dupla szám címlapján szereplő, Betlehemet idéző ábrázolás miatt, amiben a Szent Család és az újszülött Jézus előtt hódoló pásztorok arcának helyére kormánytagok és más közszereplők arcmása került. Az elsőfokú ítéletet pénteken helybenhagyta a másodfokon ítélő Fővárosi Ítélőtábla. A bíróság szerint a kifogásolt ábrázolás nem a vallási közösséggel vagy annak tevékenységével kapcsolatban fogalmazott meg bírálatot.
Másodfokon is megnyerte a HVG a hetilap a tavaly év végi dupla számának "Nagy harácsonyos" címlapja ügyében indított pert. Mint ismert: a Fővárosi Törvényszék júniusban első fokon elutasította Ékes Ilona volt fideszes képviselő keresetét, aki arra hivatkozott, hogy a címlapon megjelent illusztráció őt keresztényi mivoltában sértette; ezen a jogcímen 500 ezer forintot követelt a laptól. Ezt az elutasító ítéletet hagyta most – minden elemével egyetértve – helyben a Fővárosi Ítélőtábla dr. Sághy Mária vezette bírói tanácsa.
A kifogásolt címlap a klasszikus Betlehem-ábrázolások képi világát idézte, a Szent Család és az újszülött Jézus előtt hódoló pásztorok arcának helyére kormánytagok és más közszereplők – például Habony Árpád – arcmása került. Hódolatuk tárgya helyén, a jászolban nagy halom aranypénz volt látható, utalva a hatalmat gyakorló közszereplők vagyonosodására.
Ékes Ilona azonban úgy vélte, hogy az ábrázolás célpontjában nemcsak a képen szereplő politikusok, hanem a keresztények közössége állt, ami – mint a pénteki tárgyaláson elhangzott – őt mint a jézusi szeretet parancsát napi szinten gyakorló katolikust személyében is sértette.
Ez volt az első olyan per, amely a Ptk. tavaly elfogadott új passzusa alapján indult, s amely lehetővé teszi, hogy magánszemély sérelemdíjat követelhessen, ha azt a nemzeti, etnikai, faji vagy vallási közösséget, amelyhez ő maga is tartozik, a nagy nyilvánosság előtt súlyosan sértő vagy kifejezésmódjában indokolatlanul bántó jogsérelem érte.
A Fővárosi Ítélőtábla kimondta: az elsőfokú ítélet helyesen állapította meg, hogy a kifogásolt ábrázolás nem a vallási közösséggel vagy annak tevékenységével kapcsolatban fogalmazott meg bírálatot. Ahogy a korábbi ítélet indoklásában Kovaliczky Ágota bíró megállapította: az, hogy a politikusok magatartásának bemutatása során a lap készítői vallási jelképeket felhasználtak, nem értelmezhető vallásellenes támadásként. Ha így lenne, akkor azzal a szólásszabadság olyan mértékű sérelmet szenvedne, hogy a vallási szereplőket, történeteket még a képzőművészetben, az irodalomban vagy a mesékben sem szabadna felhasználni.