Korábban még soha nem indítottak polgári kezdeményezést a hetes cikk életbe léptetéséről, most mégis megtörtént az EUrologus szerint. A brüsszeli székhelyű Európai Humanista Föderáció szerint azért indítják az akciót, mert attól tartanak, hogy más országokra is átterjed "az a fajta politizálás, ahogyan a magyar kormány eltávolodik az európai alapértékektől". A bizottság elnöki kabinetjének szóvivője cáfolja, hogy döntés született volna.
Politikai döntés született az Európai Bizottság (EB) biztosi kollégiumában arról a polgári kezdeményezésről, amely ha sikerrel záródna, arra kérné a bizottságot, hogy indítsa el a 7-es cikk szerinti elárást, (ami bizonyos tagállami jogok felfüggesztésével járna) és vigye „a magyar ügyet” a döntéshozó Miniszterek Tanácsa elé – írja az Index.
A bizottság elnöki kabinetjének szóvivője, Natasha Bertaud cáfolta, hogy a keddi tanácskozáson döntés született volna, de a lap más forrából úgy értesült, hogy a biztosok ilyen esetben csak politikai hozzájárulást adnak, és a formális döntést a testület akár pár nappal későbbre is időzítheti.
Az "Ébredj, Európa" (Wake up Europe) nevű kezdeményezést a brüsszeli székhelyű Európai Humanista Föderáció népszerűsíti. Pierre-Arnaud Perrouty, a föderáció ügyvezető igazgatója az EUrologusnak azt mondta: korábban még nem indítottak polgári kezdeményezést a hetes cikk életbe léptetéséről, ezért erre nincs precedens, a föderációnak pedig nincs magyar tagja, és őket "semmilyen érdek nem vezérli, hogy beavatkozzanak a magyar belpolitikába".
Mindenesetre ha elkezdhetik az aláírásgyűjtést, hivatalosan is fölveszik a kapcsolatot magyar partnerekkel. Azt mondta, azért indítják az akciót, mert attól tartanak, hogy más országokra is átterjed "az a fajta politizálás, ahogyan a magyar kormány eltávolodik az európai alapértékektől".
Az Index uniós forrásból úgy értesült, hogy az EB vezető politikai testülete, a „biztosok kollégiuma” kedden Strasbourgban döntött róla, hogy a kezdeményezést nyilvántartásba lehet venni. Navracsics Tibor nem volt jelen az ülésen, mert egy másik tárgyaláson vett részt Brüsszelben, ezt már októberben jelezte.
A magyar biztos hétfőn az EUrologus birtokába jutott levelében azt írta, nehezére esik elfogadni, hogy egy ilyen döntést az egyetlen olyan kollégiumi ülés napirendjére kellett kitűzni, amelyről hiányzott, anélkül, hogy előtte konzultáltak volna vele. Navracsics szerint érzékeny politikai ügyről van szó, amely a kezdeményezés célján messze túlmutató következményekkel járhat.
Az uniós alapszerződés 7-es cikke |
Az EU-s szerződés hetes cikkében foglalt eljárás során megvizsgálnák a magyarországi demokrácia állapotát, és konzultációt indítanának a magyar kormány és a többi tagállami miniszter között a problémásnak vélt ügyekről. Ha az EB úgy látja, hogy a kérdéses ügy a saját hatáskörébe tartozik, akkor foglalkoznia kell vele, a polgári kezdeményezés azonban nem kötelezi jogalkotásra az EU-s intézményeket, mindössze az írja elő, hogy a bizottságnak hivatalosan meg kell vitatnia a kérdést, és bizottsági közlemény formájában közzé kell tennie erre vonatkozó válaszát. Az eddig beadott 50 polgári kezdeményezésből egyébként az Index szerint 20 már az első körben elhasalt, mert az EB kijelentette, hogy nem kompetens a kérdésben. |