Itthon Kálmán Attila 2015. november. 26. 18:20

Hat munkacsoport állítaná elő a XXI. századi MSZP-t

Kongresszusozik az MSZP szombaton, ahol személyi kérdésekről nem, de alapértékekről annál többet fognak vitatkozni. Milyen egy modern szocialista párt? Mik a legégetőbb problémák az országban?

Szombaton tartja menetrend szerinti kongresszusát a szebb napokat látott MSZP. Korábban megírtuk, hogy a pártban többen elégedetlenek Tóbiás József pártelnökkel és az elnökséggel is, de nem tülekszenek a jelöltek a párt vezetéséért. Így előrehozott tisztújítás biztosan nem lesz, erre a következő kongresszuson, valamikor 2016 nyár elején kerül majd sor.

A 2014 júliusában megválasztott Tóbiás négy évre kínált elnöki programot: gyors változás helyett azt ígérte, 2018-ra építené szinte alapjaitól újra az MSZP-t, hogy a Fidesz reális kihívói lehessenek a következő országgyűlési választáson. A fontolva haladó programot párton belül is támadták, többek szerint a szocialisták a színfalak mögött zajló tevékenykedésének köszönhetően eltűntek a médiából és ennek következtében szavazókat veszítettek. Tóbiás azonban mindenkit türelemre intett: 2015 a visszatérés éve, 2016 a programalkotásé lesz, a következő országgyűlési választásig még bőven van idő. A hétvégi kongresszus is ennek szellemében fog zajlani, a főbb programpontok az MSZP anyagi helyzetének rendezése, a pártszervezet gatyába rázása és a szocialisták ideológiai megújítása lesznek.

Tóbiás József
MTI / Soós Lajos

Az adósságcsapdából kivezető úton azzal indultak volna el Tóbiásék, hogy szabadulnának ingatlanvagyonuk egy részétől, többek között a 2008-ban átadott Jókai utcai székháztól. A lehetséges vevőként feltűnt OTP Faktoring Költségkezelő időközben elállt az ingatlanok átvételétől, de a szocialisták továbbra is árulják a székházat és néhány pártirodát. Viszont a Jókai utcából már kiköltöztek, ezért jelenleg nincs székhelye az MSZP-nek. Ez a kongresszus után már nem lesz így: amíg nincs Horn-center, addig a párt VII. kerületi alapszervezetének Erzsébet körúti irodáját jegyzik be hivatalos székhelyként.

A szervezeti struktúra átalakítását jelzi, hogy az új alapszabály szerint a 106 választókerületi delegált is választmányi tag lesz. Ezt a lépést főleg a hatalmi helyzetüket féltő megyei elnökök kritizálták korábban, de azzal sikerült őket is pacifikálni, hogy ők sem kerülnek ki a testületből. A Fidesz szervezeti felépítésére hajazó átalakítást támogatók szerint így lényegében más nem változik, mint hogy dinamikusabb lesz helyi alapszervezetekben a korábban lassan reagáló MSZP.

A legtöbbet viszont nem ezekkel a kérdésekkel, hanem az MSZP ideológiai ráncfelvarrásával fognak szöszölni a kongresszuson. Az új alapszabály preambulumában friss baloldali értékeket akarnak kőbe vésni, amivel jelzik, hogy a szocialisták is megérkeztek a XXI. századba. Ugyanis Tóbiás és környezete úgy gondolja, hogy nem elég visszatérni a rendszerváltás után kialakult jogállam értékeihez, hanem ezeket meg kell haladni, hogy valódi és jó kérdéseket lehessen feltenni, majd ezekre releváns válaszokat adni és ágazati politikákat felhúzni.

Fazekas István

A hosszútávú kérdések – pl.: Milyen a jó gazdaság? Milyen a kívánatos társadalmi modell? – mellett hat égető problémát detektáltak, amikre gyorsan akciótervet akarnak gyártani a szocialisták. Íme az ügyek, amiken keresztül „szembesítenék a kormányt a valósággal":

Ezek megvitatásán kívül még egy fontos dologról dönthetnek szombaton: beleírnák az MSZP alapszabályába az előválasztás lehetőségét. Ez valószínűleg át fog menni a párton, mégha sokan ellenzik is. Még akkor is, ha az alapszabály-módosításhoz szükséges a kétharmados többség. Ugyanis részletesen egyelőre semmit nem szabályoznának ezzel kapcsolatban, csupán annyiról szavaznak, hogy elméletileg indulhassanak ők is előválasztáson, ha arra kerül sor.

 

Hirdetés