Itthon hvg.hu 2015. november. 12. 08:08

Figyelő: Érintetlen maradhat a veszprémi kézilabda a Simicska–Orbán-háborúban

Többfrontos háború zajlik másfél éve Orbán Viktor és kegyvesztett harcostársa, Simicska Lajos között váltakozó sikerrel. A vállalkozó érdekeltségei fokozatosan csökkenő forrásokból működnek, de a legjobb magyar kézilabdaklub, melynek a vállalkozó is szurkol, megmenekülhet a csapásoktól.

Míg a Közgép sorozatosan esik el az állami megbízásoktól és a pályáztatási rendszerből is igyekszik kiszorítani a kormányzat a céget, és nagy csata dúl a médiapiacon a TV2 tulajdonjogáért, valamint fájó lehet a Simicska-birodalom számára az állami földbérleti rendszer átalakítása is, a vállalkozó által kedvelt veszprémi kézilabdacsapat kimaradhat a nagyobb adok-kapokból a csütörtökön megjelent Figyelő információi szerint. Simicska Lajos nem számított sosem nagy sportembernek, a kormány által dédelgetett labdarúgás támogatásából is csak némileg vette ki a részét, annál jobban kedveli a kézilabdát. A vállalkozó üzletköréhez tartozó Kálomista Gábor és Fonyó Károly – aki a TV2-ért is harcba szállt – várhatóan a kézilabdacsapatnál nem kell, hogy elkönyveljen veszteségeket, a sportág állami támogatása stabilnak tűnik a jövőben. Emlékezetes, hogy az érdekkörbe tartozó Németh Miklós Közgép-vezérigazgató távozásra kényszerült a sikeresnek mondható magyar jégkorongszövetség elnöki székéből, de ez egyelőre egyedi esetnek tűnik.

Simicska Lajos a lelátón.
Túry Gergely

A hetilap szerint azonban várható egy átrendeződés a klub háza táján, például megélénkülhetnek a NAV ellenőrzések is, Vida Ildikó lemondása azt jelentette, hogy Simicska Lajos befolyási köre is csökkent, így a kézilabdaklub gazdálkodása terítékre kerülhet. A veszprémi közbeszéd szerint – melyet bennfentesek is megerősítettek a lapnak – a csapat például azért jár többet a Balkánra a SEHA Liga küzdelmeire, mert Montenegrón keresztül többletjavadalmazást kaphatnak a játékosok is, ez a rendszer viszont felveti, hogy mennyiben érdemes állami támogatást biztosítani.

Átalakult a csapat szponzori köre is, a veszteségesen az állam tulajdonába kerülő MKB Bank kivonult a csapattól, első számú támogatóvá így az MVM Zrt. lépett, de ez is jóval kevesebb forrást jelenthet a klub számára – korábban a Szerencsejáték Zrt. is besegített támogatásával, valamint a T-csoport és az i-Cell is. A csapatnak a jegyárbevételek miatt nem kell aggódnia, a nagy befogadóképességű arénát egyes mérkőzéseken többszörösen megtöltenék a szurkolók. A csapat kupaszereplése is befolyásolja a bevételeket, bennfentes információk szerint Carlos Ortega edző távozása mögött az is állhatott, hogy a csapat elbukta a katari nem hivatalos klubvilágbajnokságot, amely 150 ezer eurós többletet jelentett volna, ez az átalakult támogatások miatt már fájó lehetett.

Egy érdekes átrendeződés még megfigyelhető, mégpedig a Szeged támogatóinak erősödése. Az MKB egykori vezetője, Erdei Tamás átkerült az OTP-hez, ami a szegedi klub legnagyobb támogatói között van, Csányi Sándor érdekeltségei nagy részt vállalnak a hazai rivális finanszírozásából. A Toyota is változtathat a támogatói politikáján, a lap értesülései szerint egy 200 járműves flottát szállított a szegedi támogatói körnek.

Hogy mégis miért menekülhet meg a csatározások és az átrendeződés közepette a klub egy nagyobb válságtól? Kocsis Máté fideszes VIII. kerületi polgármester, akit idén tavasszal választottak meg a Magyar Kézilabdaszövetség elnökének, egy új állami támogatási rendszer kidolgozását vázolta fel, ami alapján a jó helyezéseket díjaznák és a veszprémi klub az államtól akár 500-600 milliós bevételre is számíthat a jövőben – vetélytársa a Szeged is. Kocsis vezetésével 60 kisebb és további három, több ezer ember befogadására alkalmas csarnokot is építenének a sportág számára a jövőben, tehát egyáltalán nem lehet arról beszélni a lap szerint, hogy a kormány kivonulna a Simicska számára kedves sportágból. Kocsis és Simicska viszonyát sem jellemzik borúsnak, idén a Bajnokok Ligája négyes döntőjét együtt nézték a lelátón, meglehetősen jó hangulatban.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?