A Kossuth téri sátrazásról elhíresült Szabó Gábor Tuareg kétszáz "Hazafit" vár, akik feltartóztatnák Orbán Viktort és Áder Jánost, ha fekete autóval, testőrökkel érkeznek Göncz Árpád temetésére. Ha a közméltóságok a nép közé vegyülve jönnek, beengedik őket - ígéri a VIII. kerületben hozott rendpárti intézkedésekről is ismert balos mozgalmár.
Kétszáz "Hazafit" vár Göncz Árpád temetésére Szabó Gábor 'Tuareg', Kossuth téri rendezvényekről ismert szélsőséges baloldali aktivista, a Demokrata Ellenállás szóvivője. Blogján azt írja, ha sikerül elég "bátor demokratát" toboroznia, meg fogják akadályozni, hogy Orbán Viktor kíséretével bejusson a péntek délutáni temetésre.
Érvelése szerint az elhunyt köztársasági elnök végakarata az volt, hogy politikamentes ceremóniája legyen, aminek ellentmond Orbán Viktor és "kesztyűbábja", Áder János köztársasági elnök hivatalos részvétele. Csak akkor engedik be őket, ha fekete autó és testőrség nélkül, a nép között elvegyülve érkeznek, bizonyítva, hogy magánemberként vesznek részt a temetésen. "Ha azonban bármi olyan jelet észlelünk, ami nem magánemberi, akkor nem megy be" – ígéri Tuareg.
Szabó Gábor mindenkit megnyugtat: előzetesen felmérték a terepet az Óbudai Temetőben, és arra jutottak, hogy kétszáz fő kell a miniszterelnök és az államfő feltartóztatásához. A blogbejegyzésben gyülekezési helyet és időt is megadnak.
Tuareg felhívásával még saját csoportjának tagjai közül sem mindenki értett egyet. A legtöbben azzal érveltek, hogy Göncz Árpád búcsúztatását semmivel sem illik megzavarni, a tüntetés nem temetésre való.
Korábban Mécs Imre közölte, Göncz Árpád kérése ellenére nem fog felszólalni a temetésen, mert nem tudna politikamentes beszédet tartani. Később azonban mégis visszakozott a volt SZDSZ-es politikus és ötvenhatos veterán: mint a Göncz Árpád Alapítvány közölte, Mécs Imre megszelídített beszéddel készül a péntek délutáni ceremóniára.
Kicsoda Tuareg? |
Év eleji cikkünkben bemutattuk a kalandos politikai múltú Szabó Gábort, aki már a baloldali protestmozgalmak számára is vállalhatatlanná vált. 1995-ben, az SZDSZ-be lépve kezdte közéleti karrierjét. 1998-tól önkormányzati képviselő volt Józsefvárosban, 2002-2006 között a VIII. kerület "belügyminisztere", azaz közbiztonsági és közterületi tanácsok volt – ő kezdeményezte a térfigyelő kamerarendszer kiterjesztését. 2007-ben lemondott mandátumáról. Egy időben jó kapcsolatban volt Kocsis Máté jelenlegi kerületi polgármesterrel, akit 2011-ben fogadott öccseként emlegetett. 2011-ben ő kezdeményezte a hajléktalanok jogait nyirbáló helyi népszavazást, 2012-ben viszont már tüntetéseket szervezett Kocsis ellen, aminek hátterében az állt, hogy közbiztonsági alakulatot hozott létre Jófiúk néven. Az alakulat Szabó szerint meghozta a várt eredményeket, javult a közbiztonság, ugyanakkor elismerte, hogy a megfélemlítés is eszközeik közé tartozott. Az SZDSZ feloszlása után Szabó több ellenzéki pártnál próbálkozott – ezt mondják legalábbis a pártok képviselői –, de nem kértek belőle, pedig szeretett volna elindulni a 2014-es önkormányzati választásokon. Ez után ellenzéki aktivistaként hívta fel magára a figyelmet, Orbán tusnádfürdői illiberális beszédéhez kapcsolódva sátras tüntetésbe kezdett a Kossuth téren. Januárban hirdette meg a 2015-ös Tavaszi vihar akciósorozatot. Baloldali ellenzéki aktivisták a hvg.hu-nak azt mondták, számukra kínos Szabó Gábor mozgalmárkodása, ő azonban januárban arról beszélt, hogy a nevéhez kapcsolódó Ország Gyűlése Mozgalom 2300 tagot számlál, és több vidéki városban is sátras tüntetéseket terveznek. |