Balog üzente: vidéken 21. századi körülmények vannak a kórházakban
Még keresik az új budapesti szuperkórház helyét, a beruházás ütemezéséről sincs döntés, a vidéki kórházak jelentős részében viszont már 21. századi körülmények között gyógyulhatnak a beteg – derül ki Rétvári Bence államtitkár írásbeli válaszaiból, amelyet Balog Zoltán miniszter megbízásából adott a jobbik Szávay István kérdéseire.
Szávay István arra volt kíváncsi, mikor tisztázódik az új budapesti szuperkórház ügye, kiválasztották-e már a helyszínt, milyen forrásból finanszírozzák az építését, valamint mire fordítják a költségvetésből elkülönített 1 milliárd forintos tervezési költséget. A jobbikos parlamenti képviselő írásbeli kérdésében megjegyzi: reméli, hogy a szuperkórház terve nemcsak propagandaterv. Ugyanakkor szerinte aggodalomra ad okot, hogy a tervezés megkezdése előtt még mindig nem tisztáztak alapvető kérdéseket a szuperkórházzal kapcsolatban.
Rétvári Bence, a Balog Zoltán miniszter nevében válaszoló parlamenti államtitkár jelezte, hogy az egészségügyi infrastruktúra korábban nem látott mértékű fejlesztésen megy keresztül, 500 milliárd forint értékben történt és történik itthon egészségügyi fejlesztés.
A legnagyobb fejlesztések az úgynevezett konvergencia régióban, vagyis Budapesten és Pest megyén kívül voltak, „így ma már a vidéki kórházak jelentős részében 21. századi körülmények között gyógyulhatnak a betegek”, a budapesti fekvőbeteg-ellátó intézményhálózat azonban lemaradásban van. Ezért döntött a Fidesz-KDNP frakciószövetség úgy 2015 februárjában, hogy új kórházat kell létrehozni Budapesten – magyarázta.
Az új budapesti kórház tervezésére a kormány a jövő évi költségvetésben egymilliárd forintot különített el. Most a helyszín kiválasztása a legfontosabb . A helyszínről, a beruházás ütemezéséről még nincs döntés, minden további részletet érintő kérdésre a döntés után tudnak válaszolni – zárul az államtitkári válasz, amelyből nem derült ki, hogy az egymilliárdos tervezési költséget konkrétan mire fordítják.