Itthon hvg.hu 2015. november. 01. 15:51

Sok katolikus meglepődhet a segédpüspök szavain

"Krisztusi szeretettel fordulunk a bajba jutottak felé. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor máris elveszítettük a kereszténységünket" - ezekkel a szavakkal Székely János esztergom-budapesti segédpüspök sok gyakorló kereszténynek is feladja a leckét menekültügyben. A püspök levélben bontotta ki egy blognak a katolikus olvasatot.

Nemrég közölte a SzemLélek blog Székely János esztergom-budapesti segédpüspök hozzájuk eljuttatott levelét, amelyben a segédpüspök megpróbálta szélesebb kontextusban értelmezni a menekültkrízist és az arra adandó katolikus választ.

Levelében rengeteget hivatkozik Ferenc pápára, és szavai, de leginkább írása szellemisége bizony alig-alig mutat egyezést a magyar katolikus egyház más prominenseinek közelmúltbeli megszólalásaival. Míg Márfi veszprémi püspök vagy Kozma Imre,a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vezetője az iszlámot hódító ideológiának látják, sőt Kozma még a vallás titulusban sem biztos, addig Székely leginkább az emberséget és a keresztényi irgalom fontosságát emeli ki írásában.

"Az Evangélium kötelez minket"

"A világ nagyobb jólétben élő országainak nyitottságot kell mutatnia azok befogadására, akinek életét, családját, otthonát veszély fenyegeti, vagy akinek megélhetése lehetetlenné vált a saját hazájukban", írja Székely, és ebben is Ferenc pápára utal, aki rendre felszól az országok, népek vagyoni egyenlőtlensége ellen. Székely úgy folytatja: "Nem csak az emberség és igazságosság, hanem még inkább az evangélium kötelez minket a rászorulók megsegítésére. Jézus – többek között – az irgalmas szamaritánus példáját állította elénk (Lk 10,25-37), aki nagylelkű szeretettel segítette a bajba jutott felebarátot."

Megértéssel beszél Székely a kormány által gazdasági bevándorlóknak hívottak tömegeiről is, akik a jobb élet reményében jönnek Európába. De elismeri az országok jogát is arra, hogy a befogadó állam mérlegelje, mennyi bevándorlót tud befogadni - ezt II. János Pál pápa szavaival támasztja alá. A bevándorló részéről pedig az egyház elvárhatja, hogy tisztelje a befogadó ország törvényeit, szokásait.

Arról nem szól Székely, hogy mi van azokkal az országokkal, amelyek egy bevándorlót sem akarnak befogadni. Azt viszont kiemeli, hogy Európának meg kell újulni hitében, "az élő keresztény hit pedig azt is kell, hogy jelentse, hogy krisztusi szeretettel fordulunk a bajba jutottak felé. Ha ezt nem tudjuk megtenni, akkor máris elveszítettük a kereszténységünket. Nem lesz örömteli egy olyan kontinensen élni, amely elutasítja a szegényt, a rászorulót."

"Fontos segíteni a hozzánk fordulókat"

Székely szerint a egyenlőtlenségek felszámolása mellett egy igazságosabb gazdasági rendszert kell kialakítani a világban, és kifejezetten segítenie kell a fejlettebb országoknak a fejletlenebbeket.

Fontos a közel-keleti béke megteremtése, és hogy a szír menekültek a szomszédos országokban található menekülttáborokban elhelyezkedhessenek. Akik pedig eljutottak Magyarországra, azokkal is dolga van a keresztéyneknek: "Fontos információkkal, orvosi segítséggel, jogi tanácsokkal, élelemmel stb. segíteni a hozzánk fordulókat. Fontos a hazai menekülttáborokban élők felé szolidaritásunk és szeretetünk kifejezése, számukra a segítségünk felajánlása." Végül köszönetet mond mindazoknak, akik tevékenyen segítettek és segítenek a krízisben.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?