Nem csak a mennyiség, hanem az elkészítés módja is számít a rákkeltőnek kikiáltott vörös húsok, hústermékek esetében - mondta Antal Emese dietetikus az InfoRádióban.
"Nem kell félnünk az ételektől, ha kiegyensúlyozottan, változatosan, napi négy-öt alkalommal mindenféle élelmiszercsoportból fogyasztunk megfelelő mennyiségben és minőségben" – közölte Antal Emese dietetikus az InfoRádió műsorában.
Arra reagált, hogy az Egészségügyi Világtanács rákkutató intézetének tegnap közzétett tanulmánya szerint a feldolgozott hústermékek fogyasztása rákkeltő, és valószínűleg a vörös húsé is.
A dietetikus szerint ez rendszeres, túlzottan nagy mennyiség fogyasztása mellett lehet igaz. "Minden élelmiszercsoportból kell fogyasztani, minden nap, többszöri adagban is ajánljuk a gabona-, a zöldség- és gyümölcsféléket. Ezek egyébként védő hatásúak is lehetnek például a daganatos betegségek kialakulásával szemben" – közölte.
Antal Emese, a Tét Platform Egyesület szakmai vezetője szerint a tejtermékeknek is pozitív hatása lehet. Főleg a savanyított tejtermékek jótékonyak, amelyek probiotikumokat tartalmaznak, valamint a halak is, ezek védőfaktorokat, úgynevezett omega-3 zsírsavakat is tartalmaznak.
"A húsok is a mindennapos fogyasztásra javasolt élelmiszercsoportok közé tartoznak, de tényleg összefüggés adódott a nagy, tehát túlzott mennyiségű vörös hús fogyasztás és a vastag-, illetve végbélrák kialakulása között. Ezért próbáljuk mértékkel fogyasztani, és itt nemcsak a vörös hús a probléma, hanem az elkészítési módja is lehet az" – mondta a szakember.
Azt mondta, bő olajban történő sütéskor, faszénen grillezéskor, tehát nagy hőmérsékleten történő sütéskor vagy a többször felhasznált olajban úgynevezett policiklusos aromás szénhidrogének keletkeznek, az így készült húsok rendszeres fogyasztása emeli például a prosztata- és a vastagbélrák kialakulásának kockázatát.
A füstöléssel készült húskészítményekben is olyan anyagok lehetnek, amelyek fokozzák a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Ha tudjuk, hogy a családunkban ilyen betegségekben haltak meg, ismerjük a rizikófaktorokat, akkor erre oda kell figyelnünk – hívta fel a figyelmet Antal Emese.