Egy hónapra előzetes letartóztatásba helyezte a bíróság azt a tíz embert, akit azzal gyanúsítanak, hogy zendülést kezdeményeztek egy idegenrendészeti őrzött szálláson. Hét iraki, két szír és egy szerb állampolgár ellen indult eljárás; az utóbbit nem jogerősen embercsempészés miatt ítéltek el korábban. Úgy tudjuk, az egyik iraki férfi daganatos beteg, kivezetett béllel él.
Egy hónapra elrendelte a Szegedi Járásbíróság hétfőn annak a tíz menekültnek az előzetes letartóztatását, aki a gyanú szerint fogolyzendülést kezdeményezett pénteken Nagyfán, az idegenrendészeti őrzött szálláson – közölte a Csongrád Megyei Főügyészség hétfőn. A bíróság a szökés, elrejtőzés, illetve egyes gyanúsítottak esetében a bűnismétlés, valamint az eljárás meghiúsításának veszélye miatt látta indokoltnak a kényszerintézkedés elrendelését.
Péntek reggel az őrzött szállás egyik körletében a fogvatartottak eltorlaszolták több zárka bejáratát. Az egész nap tartó erőszakos cselekmények során – amelyekben csaknem hetvenen vettek részt – a fogvatartottak tönkretették a zárkák fűtését, kitörték az ablakokat, nem fogadták el az élelmet, és éhségsztrájkkal is fenyegetőztek. Csak késő estére sikerült meggyőzni őket arról, hogy nyissák ki a helyiségeket. A történtek után a feltételezett kezdeményezőket az ország különböző büntetés-végrehajtási intézeteiben helyezték el.
A hvg.hu úgy tudja, a zendülők egyike, aki már 40 napja várja, hogy kitoloncolják Szerbiába, daganatos beteg. Az iraki férfi szeptember 15-én, a határzáron keresztül jutott magyar területre, ezért állt a szegedi bíróság előtt, ahol kiutasításáról döntöttek. A férfit egyébként már Indiában megműtötték, itt vezették ki bélrendszerének egy részét, majd azt javasolták neki, hogy Németországban kísérelje meg ennek helyreállítását egy újabb műtéttel, ezért indult útnak.
Szerbia nem vett át kiutasítottat az elmúlt egy hónapban
A nagyfai őrizetben már másfél hónapot eltöltött, társai is közel ennyi ideje vannak már rácsok mögött, mivel az elmúlt egy hónapban Szerbia nem vett át hivatalosan kiutasítottakat, az elmúlt héten indult meg 40-50 ember fogadásával a kiutasítások végrehajtása. Feltételezhetően ez is közrejátszhatott Nagyfán a feszültség fokozódásában. A daganatos beteg férfi jogi képviseletét, ahogy a határzár megsértése ügyében lefolytatott eljárásban, most is Kovács Tímea, a Helsinki Bizottság szegedi ügyvédje látja el.
Mivel a zendüléssel gyanúsított menekültek vallomásai befolyásolhatják egymást, ezért csak egy migráns képviseletét tudja ellátni az ügyvédnő. A férfiak az előzetes letartóztatásuk idején külön büntetés-végrehajtási intézményekben várják a vádemelést és a bírósági tárgyalást. Az iraki beteg férfit egy olyan intézményben helyezik el, ahol egészségügyi ellátásban is tudják részesíteni.
Embercsempész a letartóztatottak között
Az ügyben fogolyzendülés kezdeményezése miatt hét iraki, két szír és egy szerb állampolgár ellen indult büntetőeljárás. Tettükért 2-8 évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható. A gyanúsítottak között vannak olyanok, akik tiltott határátlépés miatt kerültek idegenrendészeti őrizetbe, másokat a határzár tiltott átlépésének bűntette miatt már jogerősen elítélt a bíróság, ők kitoloncolásra vártak. A szerb állampolgárt embercsempészet miatt nem jogerősen felfüggesztett börtönbüntetéssel sújtotta a bíróság.