2017-től egy Kincstári Jogügyi Igazgatóság nevű új szervezet látja el az állam és a minisztériumok jogi képviseletét peres és nemperes eljárásokban az ezekkel közvetlenül összefüggő jogi tanácsadási feladatokkal együtt – erről hozott határozatot a kormány.
Egy kormányhatározat szerint új szervezet látja el az állam és a minisztériumok jogi képviseletét peres és nemperes eljárásokban az ezekkel közvetlenül összefüggő jogi tanácsadási feladatokkal együtt. A cél: „az állam jogi képviseletének hatékonyabb, átláthatóbb, eredményesebb ellátása, valamint a jogi képviseleti munka magas és egységes szakmai színvonalának a biztosítása”.
A Magyar Közlönyben csütörtök este közzétett dokumentum szerint Trócsányi László igazságügyi miniszternek december 1-éig kell előkészítenie az ehhez szükséges jogszabályokat, és 2016. július 1-én kell felállítania az igazgatóságot, amely költségvetési szerv lesz, munkatársait nem kormánytisztviselőnek sorolják be, hanem munkaviszonyban fognak dolgozni.
Bár az állami hivataloknál ma is dolgoznak főállású jogászok, jelenleg és a korábbi kormányok alatt is többnyire ügyvédi irodák képviselték a perekben az államot és hatóságait, nem ritkán állandó szerződések alapján, jelentős jövedelemhez jutva. A mindenkori ellenzék kifogásolni szokta, hogy ezek „baráti” ügyvédek, akik személyes kormányzati kötődéseik és nem feltétlenül felkészültségük alapján kapják a megbízásokat.
A kormányhatározatból úgy látszik, mintha ennek véget vetnének. Igaz, a szöveg csak a minisztériumokra utal, az ennél alacsonyabb rangú állami szervekre, a háttérintézményekre, az állami tulajdonú gazdasági társaságokra nem.