Felmerült, hogy a tavaly öngyilkosságot elkövető aktivistáról, Rózsa Milánról elnevezett díjat adnának át egy LMBT-konferencián. A probléma az, hogy a szervezők a díj elnevezéséről még az elhunyt családját sem kérdezték. Az aktivista barátai azon is kiakadtak, hogy gyanúsan Gyurcsány pártjához közelinek tűnik az esemény. A szervezők szerint ez tévedés.
Nemzetközi LMBT-konferenciát szervez a Demokratikus Koalíció (DK), a svéd International Lesbian and Gay Cultural Network (ILGCN) és a Nordic Rainbow Humanists nevű civil szervezet, valamint az Antifasiszta Mozgalom október 16-18-án Budapesten. Erre a hírre nem sokan kapnák fel a fejüket, de arra már igen, hogy:
A konferencia nyitóeseményén sor kerül a tavaly tragikus körülmények között elhunyt aktivistáról, Rózsa Milánról elnevezett díj első átadására (Milán Rózsa Rainbow Warrior), amellyel LMBT- és/vagy demokratikus jogokért aktívan kiálló magyarokat jutalmazunk
– írták a szervezők sajtóközleményükben, amelyet külön a fesztiválra létrehozott emailcímről küldtek.
A tavaly novemberben öngyilkosságot elkövető aktivistáról úgy neveztek el díjat, hogy még Rózsa Milán családját sem kérdezték meg, ami jogi aggályokat is felvet a névhasználat miatt. Másrészt a díj elnevezői ezzel a húzással komolyan felzaklatták a hírről csak másodkézből értesülő családot, akik eddig is ki akartak maradni a közfigyelemből: tavaly külön megkérték a komplett sajót, hogy legyenek szívesek nem megjelenni a temetésen.
Emlékét örökké őrizni fogjuk. Kérünk mindenkit, hogy a helyzethez illő tapintattal viseltessen az emléke és gyászoló családja iránt
– a barátjuk haláláról tavaly megemlékezők nem éppen arra gondoltak, hogy valakik majd díjat alapítanak a halott nevével a hozzátartozók háta mögött, ezért nem finomkodtak akkor sem, amikor megosztották a díjról először író Kettős Mérce cikkét.
A DK csak arra járt
Rózsa Milán barátai és a Kettős Mérce szerzője, Jámbor András azon akadtak ki – amellett, hogy senkit nem kérdeztek az alapítók a díj elnevezéséről –, hogy a DK ki akarja használni az elhunyt aktivista emlékét. Erre abból következtettek, hogy a szombati díjátadó helyszíne a Demokratikus Koalíció Victor Hugo utcai központi irodája, a konferencia egyik főszervezője, Lovas Tamás pedig a DK tagja.
Kit kerestem volna egy LMBT-konferencia miatt? A KDNP-t vagy a Fideszt?
– kérdezett vissza kérdésünkre Lovas Tamás, aki egy pillanatig sem titkolta, hogy aktív DK-tag, de „privátban" szervezi a konferenciát. Állítása szerint a kiküldött sajtóközleményben „véletlenül szerepelt a szervezők között a Demokratikus Koalíció", mivel csak helyszínt biztosítanak, úgy mint Fodor Gábor mikropártja és a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége.
A díj elnevezésének ötlete Lovas elmondása alapján Bill Schillertől – akit a zenész Lovas közös fellépésekről ismer, így keveredett a szervezésbe –, a Svédországban élő másik főszervezőtől származik és Lovas nem gondolta, hogy problémák lehetnek a dologból. Hosszan taglalta, hogy rendezvényszervezői tapasztalat nélkül szervezi a konferenciát június óta, leterheltségével magyarázta, hogy miért nem kérdezte a családot a díjról, de értetlenkedett, hogy valakit sérthet a jószándékú kezdeményezés.
Tavaly novemberben ment el Milán, azóta senki nem emlékezett meg róla ilyen formában
– védte Lovas az ötletet, de a felháborodás miatt idén biztosan nem lesz Rózsa Milán-díj, helyette valamilyen semleges nevet keresnek a szervezők.
Arra nem kaptunk választ, hogy az amerikai születésű, Svédországban élő aktivista honnan ismerte Rózsa Milánt. Schillert telefonon nem értük el, amint válaszol emailes kérdésünkre, azt rögtön közzétesszük.
Azonban a történet a rejtély megoldódásáig is gyönörűen példázza a régi baloldali pártok – értve ezalatt a Gyurcsány körül inkarnálódott MSZP 2.0-t is –, és a pártok közül választani képtelen baloldali aktivisták közöt húzódó mély szakadékot.