A Tolna Megyei Kormányhivatal nem engedélyezi a megtalált középkori templom romjainak részleges elbontását, meglátásuk szerint a helyszínen kell elfedni a romokat, így csak egy későbbi ásatás során lenne hozzáférhető, ha áthelyezik az utat egyszer a jövőben.
A kedden nyilvánosságra került - hétfőn jogerőssé vált - Tolna megyei határozat szerint az elkerülő út és a 6-os főút jelzőlámpás kereszteződése miatt szükséges szélesebb burkolat megépíthető a régészeti emlék elfedésével. A dokumentumban rögzítik azt is, hogy az elfedésre javasolt műszaki megoldás megfelel az örökségvédelmi jogszabályoknak.
Október elsején jelentették a kötelező régészeti feltárást végző Wosinsky Mór Múzeum munkatársai, hogy megtalálták Bonyhád középkori plébániatemplomának maradványait, a fal síkját és a gótikus ívet, valamint egy zárókövet. Eredetileg a múzeum október 8-ig vállalta a feltárási munkák befejezését, de mivel a város képviselői nem látják a lehetőségét annak, hogy átdolgozva a terveket máshol vezessen az út, így az elfedést javasolták a kormányhivatalnak. A városvezetés ugyan kitolhatja az építés határidejét, de sok értelme nincs, ha nem máshol vezet az út.
Bonyhád városának csak korlátozott számú középkori eredetű emléke van, a település híresebb építményei a 18. század végén épültek, illetve attól újabbak. A templom ideiglenes védettség alá helyezésének feltétele nem áll fenn, ugyanis a beruházás "csak időlegesen korlátozza" a kutathatóságot és bemutathatóságot - bár nem tudni, hogy meddig.
A megtalált gótikus templom falait és köveit az építési vállakozó speciális anyagokkal fedi el, hogy a munkagépek felvonulása, és az általa gerjesztett rázkódás lehetőség szerint ne tegyen kárt a romokban. A kormányhivatal szerint a javasolt műszaki megoldás fizikai védelmet biztosít a régészeti emléknek és visszabontható.
Székely László, az alapvető jogok biztosa és helyettese arra kérte a bonyhádi önkormányzatot, hogy keressenek "olyan szakmai megoldást, amely időt ad a középkori emlék feltárására, és lehetővé teszi megőrzését és bemutatását". Az örökségvédelmi hatóságot pedig arra kérték, fontolja meg a régészeti lelőhely védettségét célzó eljárás megindítását.
A bonyhádi önkormányzat a jogbiztosra reagáló közleménye szerint a város a kormányhivatal határozatának betartásán túl továbbra is arra törekszik, hogy lehetőség legyen a templomrom későbbi teljes feltárására és bemutatására. A beruházás tervezett befejezési időpontját várhatóan nem módosítja az eddig elvégzett régészeti munka - tette hozzá az önkormányzat közleménye.