Soros alapítványa tagadja a menekült-útikalauz támogatását
Hamisak és minden alapot nélkülöznek azok az állítások, amelyek szerint Soros György vagy a Nyílt Társadalom Alapítvány támogatta volna olyan kiadványok előállítását vagy terjesztését, amelyek segítik az embercsempészetet, ahogyan valótlan állítás az is, hogy bárkit hazája elhagyására biztatnának – közölte az alapítvány.
Nem támogat a Nyílt Társadalom Alapítvány és Soros György sem olyan kiadványokat, amelyek az embercsempészetet támogatják, és nem biztatják a menekülteket hazájuk elhagyására sem – közölte az alapítvány.
Arra reagáltak, hogy korábban többek között a ripost.hu is azt állította, Soros alapítványa nyomtatta és terjeszti azt a muszlim menekülteknek írt útikalauzt, amelyet a Törökországból Görögországba induló csempészhajókon ingyen osztogatnak az illegálisan érkezőknek.
A W2EU, azaz Welcome to Europe névre hallgató csoport által kiadott füzetben ötletek, térképek, telefonszámok, és az Európán keresztülhaladással kapcsolatos tanácsok olvashatók – írta a portál.
Az arab nyelvű kézikönyvet egy felborult csónakból sodorta partra a tenger, ott bukkant rá a Sky News Leszboszon járó riportere. Jonathan Samuels helyszíni beszámolójában azt közölte, a görög partokat elérő migránsok mindegyikénél van ilyen könyv.
A Nyílt Társadalom Alapítvány most tagadta a fenti vádakat, és azt is felidézte, hogy hosszú ideje támogatást nyújt menekülteket és migránsokat segítő szervezeteknek, és a jelenlegi válságos helyzetben is együtt kíván gondolkodni velük.
Magyarországon a Menedék Migránsokat Segítő Egyesület és a Magyar Helsinki Bizottság részesült támogatásban, amelyek többek között jogi segítséget nyújtanak migránsoknak és menedékkérőknek. Jogi segítségnyújtásra pedig azért van szükség, hogy a kiszolgáltatott menekültek tudatában legyenek jogaiknak és ne eshessenek jogsértés áldozatául – tették hozzá.
Görögországban pedig olyan szervezetek működéséhez járulnak hozzá, melyek figyelemmel kísérik és dokumentálják a határokon és a befogadó állomásokon történteket, többek között az emberi jogok megsértését. "Ebből a célból hoztuk létre 2013-ban a Szolidaritást Most! központokat, amelyek Tesszalonikiben és Athénben helyi szervezetekkel együtt jogi és egészségügyi támaszt nyújtanak a rászoruló menekülteknek" – írták.
Olaszországban is évek óta dolgoznak civil szervezetekkel azon, hogy javuljon a menekültek és migránsok nehéz és sokszor embertelen helyzete. "Igyekszünk elősegíteni, hogy a közvélemény tények alapján alkothasson véleményt a menekültekről" – közölték.
Szerbiában, Horvátországban és Macedóniában az az alapítvány célja, hogy a helyiek válaszokat találjanak a legsúlyosabb veszélyhelyzetekre és hosszú távú megoldásokat az elhúzódó válság enyhítésére.