Itthon hvg.hu 2015. szeptember. 21. 18:19

Kiutasították őket Magyarországról, de visszamásztak

Két bangladesi férfi fellebbezett az őket kiutasító határozatok ellen, a Szegedi Munkaügyi és Járási Bíróság új eljárást írt elő ügyükben. A két migráns a kerítésnél, az áteresztő pont egyik konténerében várja az eljárás folytatását.

Első nekifutásra – mint a legtöbb egyedülálló férfi esetében – kiutasító határozat született két migráns ügyében, de az ENSZ Menekültügyi Magyarországi Főbiztosságának munkatársa segédkezett, hogy megfelelő jogi képviseletet kaphassanak, amelyre egyébként nincs lehetőség a tranzitzónában.

Az ENSZ közreműködésével – mivel az áteresztőponton a szervezet képviselői jelen lehetnek az eljárások lefolytatásánál – lehetővé vált, hogy a Helsinki Bizottság szerződéses ügyvédnője a menekültek meghatalmazásával benyújtsa a bangladesiek ügyében a fellebbezést. Ügyüket hétfőn tárgyalták Szegeden, nem a konténerekben, hanem bevetették a direkt a menekültügyi eljárások lefolytatására beruházott zárt videórendszert, így a jogi képviselő, a bíró, az egyik tolmács a Munkaügyi Bíróság termében ült, míg a két bangladesi férfi a konténerben ülve vett részt a tárgyaláson.

Kovács Tímea, a Helsinki Bizottság ügyvédje hangsúlyozta: a korábban kiutasítottak számára Szerbia nem biztonságos ország, mint ahogy ez mind az ENSZ, mind a Helsinki Bizottság, mind az Amnesty International szervezetek állásfoglalásaiban szerepel, mivel ott a menekültek számára a legritkábban nyílik lehetőség arra, hogy védelmet kérjenek, illetve kapjanak.

A hétfői tárgyaláson a Szegedi Munkaügyi és Járási Bíróság úgy döntött, hogy ismételten lefolytatják az eljárásokat, így a szeptember 15-e óta a határon, a konténerben élő két bangladesi fiatal számára még van arra remény, hogy nem Szerbia, hanem Magyarország felé hagyhatják el a zónát.

Hirdetés
Zhvg hvg.hu 2024. november. 27. 16:00

zCast: Az akkugyárhatalom, ahol a hatóságok és a gyárak együtt állnak szemben a helyi polgárokkal

Megpróbáltuk sok nézőpontból körbejárni az akkugyárhatalommá válás meglévő – és várható – kockázatait és előnyeit, amihez Éltető Andrea közgazdász volt segítségünkre. Hány gyár épült és épülhet még? Mikortól válhat a lakossági energia- és vízigény kárára az víz- és energiazabáló iparág? Mennyire piszkosak a tiszta közlekedéshez szükséges gyárak? Vajon tudnánk jobban csinálni, mint ahogy most megy, és egyáltalán megéri ez az egész? Gyere velünk, és megtudhatod.