Itthon hvg.hu 2015. szeptember. 17. 21:55

Kiterjesztették a válsághelyzetet, a horvátok lezárták a határt - összefoglaló

A nyugodt éjszaka után reggel megerősítették a határzárt a szerdai összecsapás helyén és a másik röszkei átkelőnél is. Éjféltől életbe lépett a 30 napos határzár Röszke mindkét átkelőjénél. Balog Zoltán a német ARD tévében magyarázkodott a történtek miatt, a katonai titkosszolgálat volt főigazgató-helyettese pedig azt mondta, nem lehet tudni, hogy hány összerakható bomba és tömeges mérgezést okozó fiola lehetett eddig a menekültek hátizsákjaiban. Horvátországba egyre több migráns érkezik, válságtörzset állítottak fel, Zágráb kitette a megtelt táblát, a horvát államfő arra kérte a hadsereget, hogy a kialakult migrációs válság miatt álljon készenlétbe, késő este lezárták a Szerbia felőli határátkelőiket. Berlinben lelőttek egy rendőrnőre támadó iszlamistát. A menekültválságra válaszul hozott kormányzati intézkedések és törvények emberi jogokat sértettek Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ eberjogi főbiztosa szerint. A válsághelyzetet Somogy és Baranya megyére is kiterjesztették, a horvátok pedig felkészültek határaik esetleges lezárására. A csütörtöki nap összefoglalója.

- Csütörtök reggel nyugalom volt a horgosi átkelőnél, Röszkére pedig megérkeztek az új kerítés elemei.

- Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere az ARD német országos köztévé szerda késő este sugárzott politikai vitaműsorában azt mondta: a magyar emberek nem változtak meg, a jelenlegi válsághoz való viszonyulásukat és a kulturális egyensúly megmaradása iránti aggodalmukat pedig nem lehet megérteni a kelet-európai történelem ismerete nélkül.

AFP / STR

- Volt még egy érdekes nyilatkozat: Horváth József, a polgári elhárítás, valamint a katonai titkosszolgálat volt főigazgató-helyettese a Magyar Időknek adott interjújában azt mondta: Magyarország az iszlám szélsőségesek kiemelt célpontja, hiszen Franciaország mellett itt él a legnagyobb zsidó közösség. Szerinte nem lehet tudni, hogy hány összerakható bomba és tömeges mérgezést okozó fiola lehetett a menekültek hátizsákjaiban.

- Az új, magyar-román határkerítés építésének előkészítése már szerdán megkezdődött a magyar, a szerb és a román határ metszéspontjában található Kübekházánál - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Várhatóan 70 km hosszú lesz, ha elkészül.

- Szerbia folytatta a menekültáradat átirányítását az uniós országokba, egy nap alatt ötezernél is több bevándorló érkezett Horvátországba. A horvátok a nap elején még azt mondták, egyelőre még kézben tartják a dolgokat, délután azonban a horvát belügyminiszter bejelentette: Horvátország nem képes több migránst fogadni, erről pedig a Egyesült Nemzetek Szervezetének Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) és az Európai Uniót  is értesítette. Felállították a válságtörzset is. A horvát államfő arra kérte a hadsereget, hogy a kialakult migrációs válság miatt álljon készenlétbe.

- Délután a menekültek tömege áttörte a kordonokat a horvátországi Tovarnik vasútállomásánál.

AFP / STR

- Időközben a bajor miniszterelnök is mondott valamit, szerinte ítélkezni a távolból mindig könnyű, de ő beszélni akar Orbán Viktorral. Horst Seehofer szeptember 23-án találkozik a magyar kormányfővel. A német kormány pedig azt tervezi, hogy megvonja a menekültügyi rendszerben járó juttatásokat az uniós tagországokból Németországba érkezett menedékkérőktől.

- A menekültválságra válaszul hozott kormányzati intézkedések és törvények emberi jogokat sértettek Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ eberjogi főbiztosa szerint. A kormány politikáját idegen- és muzulmánellenesenek nevezte. Szijjártó Péter gyorsan reagált a kijelentésekre, elfogadhatatlannak nevezve azokat. A külgazdasági és külügyminiszter azt írta közleményében: "Sajnáljuk, hogy az ENSZ emberi jogi főbiztosa egy szóval sem ítéli el azt, hogy agresszív bevándorlók hosszú időn keresztül kövekkel és betondarabokkal brutális támadást intéztek magyar rendőrök ellen".

- Bulgária mintegy ezer katonát vezényelt a bolgár-török határra, ahol egyébként éhségsztrájkba kezdtek a menekültek.

- Lemondott a német szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatal (BAMF) elnöke, Manfred Schmidt, aki személyes okokkal indokolta döntését. A szövetségi belügyminisztérium felügyelete alá tartózó hivatalt az utóbbi hetekben sok bírálat érte, amiért nem sikerült jelentősen felgyorsítani a menekültügyi eljárásokat.

- Az Európai Parlament (EP) pedig megszavazta azt a javaslatot, amely arról szól, hogy a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országoktól - a korábbi 40 ezer főre vonatkozó vállalásokon felül - az elkövetkező két év során 120 ezer menekültet vállaljon át, tagállamonként meghatározott kvóta szerint a többi uniós tagállam. Olaszország 15 600, Görögország 50 400, Magyarország pedig 54 ezer fő erejéig mentesülne a terhek alól. A legtöbb menekültet, 31 443 főt Németország vállalna át. Dunald Tusk napközben bejelentette: szeptember 23-ára rendkívüli EU-csúcsot hív össze, előtte pedig újra leülnek az uniós belügyminiszterek.

Stiller Ákos

- Előre megfontolt, tudatos támadás érte szerdán a röszkei közúti átkelőnél Magyarországot és a határt védő magyar rendőrséget – jelentette ki a kormányszóvivő Szegeden. Kovács Zoltán úgy fogalmazott, olyan brutális támadás történt, amelyre nincsen semmilyen mentség. A kormányszóvivő hazugságnak minősítette, hogy félreértés miatt alakult ki a konfliktus, és cáfolta azokat a sajtóhíreket, melyek szerint a zavargás előtt átengedtek néhány migránst magyar területre.

- Késsel támadt rá egy rendőrnőre egy 41 éves, Berlinben élő iraki férfi a német fővárosban. A német ügyészség szerint a férfi iszlamista. A rendőrök lelőtték.

- Szijjártó Péter csütörtök este bejelentette: Baranya és Somogy megyére is kiterjeszti a magyar kormány a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetet. Azt is mondta, hogy bekérették a horvát nagykövetet és  megkezdték a horvát határszakasz megfelelő pontjain a határzár építésének előkészítését.

- A horvát határok lezárását helyezte kilátásba Ranko Ostojic horvát belügyminiszter csütörtök este amennyiben továbbra is ennyi menekült érkezne az országba. Csütörtök estig több mint 10 ezer menekült lépte át a horvát határt, estére ideiglenesen lezárták Kiskőszeg határátkelőjét.

- A szerb kormányfő az Egyesült Államokban tett látogatását követően nyilatkozatában kilátásba helyezte, hogy a következő napokban nagy változások állhatnak be a horvát-magyar kapcsolatokban. "A magyarok bejelentették, hogy kerítést fognak építeni a horvát határra, de ez nem csak a kerítésről szól. Csak várjanak, meg fogják látni, mi fog történni" - nyilatkozta Aleksandar Vucic.

- Bakondi György az M1 csatornán jelentette be, hogy rendőröket csoportosítanak át a horvát határszakaszra. Nem nyilatkozott, hogy pontosan mekkora erőkről van szó, de egyértelműsítette, hogy az meglévő határzár védelme kielégítő marad, illetve megkezdik a határzár kiterjesztésének munkálatait is.

- A horvát belügyminiszer, Ranko Ostojic késő este jelentette be, lezárták a szerb-horvát határ átkelőhelyeit . Szerda reggel óta több, mint 11 ezer menekült érkezett Horvátországba.Az újlaki, principovaci, tovarnik, erdődi és batinai határátkelőhelyet zárták le további intézkedésig.

Hirdetés