Itthon MTI 2015. szeptember. 16. 21:36

Szijjártó a Die Weltnek: "senki nem fog fegyvert használni"

A Die Weltnek adott interjújában a külügyminiszter azt mondta: minden országnak, minden nemzetnek jogában áll eldönteni, hogy milyen közösségekkel szeretné megosztani sorsát, a bevándorlás pedig nem tudja megoldani Európa jövőjének kérdéseit, és a népesedési gondok megoldása a "jó családpolitika". Arról is beszélt, hogy a biztonsági erők nem használhatnak éles lőszert.

A Die Welt című konzervatív német lap "Egy népvándorlás végtelen utánpótlással" címmel közölt interjút Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel szerdán online kiadásában. A miniszter elmondta, hogy egy "fizikai akadály" és szigorúbb törvények révén "előnyösebb a kiindulási helyzetünk, mint bármikor korábban ebben a válságban". Ugyanakkor "a problémát Görögországban kell megoldani". 

Görögország nem tudja megvédeni az EU külső határát, ezért Magyarország támogatja egy "masszív, új európai határvédelmi szervezet megteremtését, amely Görögországban megvédi az EU külső határát" - mondta Szijjártó Péter. Arra a kérdésre, mi történik, ha migránsok ezrei áttörik a kerítést, elmondta, nem hiszi, hogy migránsok ezrei együtt bűncselekményeket akarnak elkövetni Magyarországon. (A miniszter akkor még nem tudhatta, hogy mik fognak történni a mai nap folyamán, amikor is menekültek egy csoportja megpróbálta áttörni a röszkei kerítést.)

A miniszter nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy a biztonsági erők használhatnak-e éles lőszert, és azt mondta, hogy senki nem fog fegyvert használni. 

"Olyan dolgokról beszél, amelyek még soha nem fordultak elő ebben a válságban" - mondta arra a kérdésre, hogy önvédelemből sem használhatnak-e fegyvert a biztonsági erők. Hozzátette: "alapvetően az a véleményem, a migránsok megértették, hogy a törvények megváltoztak, és csak a hivatalos határátkelőhelyeken léphetnek be az országba". A magyar-német viszonyról elmondta, hogy Németország Magyarország legfontosabb stratégiai partnere, és "nem ördögtől való, hogy nézeteltéréseink is vannak". A menekültkérdés "nagyon összetett kérdés, a problémákat néven kell nevezni, beszélni kell róluk és reális válaszokat kell adni", az együttműködést más területeken pedig nem befolyásolja hátrányosan az ügy - mondta a miniszter.

A magyar-osztrák viszonyról elmondta: Werner Faymann kancellár "átlépte a jó ízlés minden határát, amikor a magyar menekültpolitikát a holokauszttal hasonlította össze". Ez "nem méltó egy politikushoz a 21. században", és az ilyen kijelentések megnehezítik az együttműködést. Ugyanakkor Sebastian Kurz külügyminiszterrel továbbra is "nagyon jó" az együttműködés - mondta Szijjártó Péter. Nemmel válaszolt arra a kérdésre, hogy megszenvedik-e mindezt a Magyarországon tevékenykedő osztrák cégek, és elmondta, hogy a gazdasági együttműködésben a "pragmatikus megközelítés" érvényesül.

A német menekültpolitikáról elmondta: problémákat okoztak a "félreérthető kijelentések Berlinből", különösen az a hír, hogy Németországban szívesen látják valamennyi szíriai állampolgárt. Ennek "közvetlen következménye Magyarországon a migránsok agresszív magatartása volt" - tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy a menekülteknek vannak jogai, azt mondta, hogy kötelességei is vannak. Be kell tartaniuk a vendéglátó ország törvényeit és követniük kell a hatóságok utasításit. "Nem úgy, mint nálunk", ahol köztereket foglaltak, és autópályákon vonultak, ami "elfogadhatatlan eljárás" volt - jelentette ki.

Szijjártó Péter elmondta, hogy Magyarország ellen sajtókampány zajlik, de "mivel a hivatalos csatornákon minden információt megadunk, azt hiszem, hogy a vezetőknek az európai országokban pontosan érteniük kell a helyzetet". Arra a kérdésre, nem veszélyes-e konfliktusba kerülni Angela Merkellel, aki Brüsszelben és az Európai Néppártban mindig védő kart nyújtott Magyarország és Orbán Viktor felé, azt mondta: "vannak dolgok, amelyeket a helyzetünkből adódóan másként látunk", és ez "az élet természetes rendje".

Arra a kérdésre, előfordulhat-e, hogy a szerb határ védelme csak Magyarország, és nem Európa védelmét szolgálja, Szijjártó Péter utalt a határátkelést szabályozó európai előírásokra, és kijelentette, hogy "szabályozatlan népvándorlás" zajlik. Úgy vélte, "plauzibilisek" az elemzések, amelyek szerint Európa körül 35 millió ember válhat bevándorlóvá, és elmondta, hogy a határvédelem enyhíti az Ausztriára és Németországra nehezedő nyomást.

Arra a felvetésre, hogy a határ lezárása a menekültek EU-n belüli elosztásának elutasításával együtt nem Európa, hanem csak Magyarország védelmét jelenti, Szijjártó Péter kifejtette, hogy a "kvótavita" egy rossz kérdés körül zajlik, hiszen csak Magyarországra az idén 200 ezer migráns lépett be, az EU javaslata pedig 160 ezer ember elosztásáról szól, miközben egy népvándorlásról van szó, amelynek utánpótlása végtelen. Nem érdemes kvótákról beszélni, amíg "nem oldjuk meg magát a problémát, jelesül a hiányos határvédelmet" - tette hozzá. Arra a felvetésre, hogy Magyarországon migránsok nélkül hamarosan nem lesz munkaerő a gazdaságban, azt mondta, hogy a megoldás nem a bevándorlás, hanem az "aktív családpolitika".

"Minden országnak, minden nemzetnek jogában áll eldönteni, hogy milyen közösségekkel szeretné megosztani sorsát", és míg például Franciaország úgy döntött, hogy szeretne egy nagy muzulmán közösséget, Magyarország nem hozott ilyen döntést - mondta arra a kérdésre, hogy Magyarország miért nem akar nagy számú muzulmánnal együtt élni.

Arra a kérdésre, nem jelent-e diszkriminációt vagy rasszizmust a más kultúrából és vallásból származó emberek befogadásának elutasítása, kijelentett: szó sincs ilyesmiről, és "értékes és megbecsült tagja társadalmunknak" minden muzulmán, aki tanulni vagy dolgozni jön és betartja a törvényeket.  

A bevándorlás nem tudja megoldani Európa jövőjének kérdéseit, és a népesedési gondok megoldása a "jó családpolitika" - mondta arra a kérdésre, hogy végül Angela Merkelnek lesz-e igaza, aki szerint a bevándorlás Európa jövője, vagy Orbán Viktornak, aki szerint a bevándorlás Európa végét jelenti. 

Hirdetés