Tuzson Bence frakciószóvivő nyilatkozott az M1-en. Elég bizonytalanul fogalmazott a menekültválság humanitárius oldalairól a szeptember 15-én életbe lépő új törvények vonatkozásában. A menekülteket szerinte a szerb hatóságoknak, adott esetben a magyar hatóságoknak kell majd ellátnia. Azért Magyarország megteszi, amit "a humanitárius hozzáállás megkövetel" - fogalmazott.
Regisztrációs pontokon adhatják be menedékkérelmüket a határ mentén az érkezők keddtől - mondta Tuzson Bence, a Fidesz-frakció szóvivője az M1-en hétfő este.
Abban az esetben azonban, ha valaki Szerbia felől érkezik, amely biztonságos harmadik országnak számít, és ott még nem adta le a kérelmét, akkor azt a magyar hatóságok "azonnal el fogják utasítani", legalábbis a magyar szabályokból ez következik. Ez azt jelenti, hogy az úgynevezett befogadási ok sem áll fenn, tehát gyorsított, nyolcnapos eljárásban magát a kérelmet se fogadhatják be a határ mentén - mondta.
A menekültek ellátásáról azt mondta: a szerb hatóságok és "adott esetben a magyar hatóságok" közös feladata lesz, ez akkor dönthető el, ha látják, hogy hány ember van az adott területen. "Amit a humanitárius hozzáállás megkövetel, azt a magyar hatóságok meg fogják tenni" - jelentette ki a szóvivő.
Tuzson Bence kitért arra is, hogy a magyar törvénymódosításokon kívül is több egyezményt, jogszabályt kell betartani, például ha egy 12 éves gyermek mászik át a kerítésen, nem ítélhetik meg ugyanúgy, mint a 18 év feletti embert, de ezek a szabályok egyértelműek, és a hatóságok be fogják tartani őket.
Azt mondta: természetesen nagy nyomás nehezedik majd a hatóságokra és a bíróságokra is, de remélik, hogy utóbbiak - amelyek szintén felkészültek a helyzetre - tudják azt kezelni.