A röszkei menekültellátás híre ugyan egyre rosszabb, de az Orbán Viktor felé forduló nemzetközi harag mintha enyhült volna a mögöttünk álló nap folyamán. A menekültáradat kicsit sem enyhült, a jövő hét keddjétől bevezetett menekültügyi szigorítások hatályba lépése előtt még rengetegen igyekeznek bejutni az országba. Összefoglalónkat olvashatják a pénteki nap eseményeiből.
Azok után, hogy csütörtökön összesen 3601 menekültet fogtak el a magyar hatóságok, pénteken sem csillapodott a menekültek áradata, a legtöbben továbbra is Röszkénél lépik át a határt. Az utánpótlás is biztosított, hiszen Macedóniába egy nap alatt 7600 migráns érkezett egyetlen nap alatt.
Röszkére a rendőrség több tucatnyi BKV-buszt rendelt, hogy ezekkel szállítsák a regisztrációs pontokra és a menekülttáborokba a határ mellett összegyűjtött menekülteket. A migránsok egy csoportja azonban pénteken este tüntetni kezdett Röszkén, és egyrészt nem voltak hajlandók felszállni a buszokra, másrészt a buszokat sem engedték el. A nap folyamán már a katonák is megjelentek Röszkén, akik a rendőrök munkáját segítik, a honvédelmi miniszter szerint már 3800-an vannak a helyszínen.
De segít az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága is, amely 300 előregyártott házat küld az országba, és rendkívüli segélyt is nyújt sokezer embernek.
Az osztrák hatóságok délelőtt lezárták a hegyeshalmi határátkelőt, de csak azért, mert Nickelsdorf felé menekültek gyalogoltak az autópályán, napközben a Magyarország felé irányuló forgalmat újból engedélyezték. Bécs azonban nem fogad és nem is indít vonatokat Budapestre, mert annyi menekült érkezett a pályaudvarra, hogy az osztrák vasút szerint elérték kapacitásuk határát.
Akik nem vasúttal indulnak, azok embercsempészekhez fordulnak, a Privát Kopó magazin szerint ráadásul valóságos migráns „logisztikai központ” működik hetek óta a Budapesti Nagybani Piac környékén, a XIX. kerületi Nagykőrösi úton, ahová akár napi 500-1500 bevándorlót is felhoznak Szegedről, hogy aztán innen vigyék egyéb budapesti címekre.
Azok után, hogy a nyugati sajtó a hét elején még levette a keresztvizet a magyar kormányról az állam menekültválság-kezelési módszerei miatt, pénteken több, Orbán Viktor álláspontjával azonosuló, vagy azzal szemben legalábbis megértő kommentár látott napvilágot, például a New York Times-ban, és a Frankfurter Allgemeine Zeitungban. Sőt még a bajor tartományi miniszterelnök is meghívta Orbánt magához, hogy így bosszantsa Angela Merkel kancellárt.
A magyar kormányfő pedig újból elismételte korábbi állításait, illetve ha lehet, még keményebb kifejezéseket használt: Manfred Weber néppárti frakcióvezetővel folytatott tárgyalása után azt mondta, hogy az ide érkező migránsok szabályosan fellázadtak a jogrend ellen azzal, hogy nem hajlandók együttműködni a hatóságokkal. Weber pedig igazat adott Orbánnak azzal, hogy végső soron Görögországnak kellene megvédenie az EU határait és regisztrálni a bevándorlókat.
Koppenhágai magyar nagykövetünk, Hellebrand László azonban nem tette még magáévá az orbáni világképet, talán hiányzott a hétfői, nagyköveteknek tartott eligazitáson, mindenesetre kínosan belesült a dán tévének adott interjúba.
Elődjéhez, Erdő Péterhez képest merőben más hangot ütött meg Veres András, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia frissen megválasztott elnöke, amikor azt mondta, hogy nemre, korra, nemzetiségre vagy éppen felekezetre való tekintet nélkül kell segíteni az úton lévő, nehéz helyzetbe került embereket.