Nagy szüksége lenne a Fidesz-KDNP-nek a ma délutáni parlamenti ülésen az ellenzéki szavazatokra, hogy akár már holnap megszavazhassák a kormány menekültcsomagját. Az MSZP-re biztosan nem számíthatnak, így a jobbikosok szavazatai mellett az LMP-t is maguk mellett kellene tudniuk a kormánypártoknak. Ha ez nem jön össze, akkor lelassul a törvényhozás.
Csütörtök délután egy órakor kezdődik a Parlament kétnapos rendkívüli ülése, ahol három másik javaslat mellett a kormány menekültcsomagjáról is szavaznak a képviselők. Az Országgyűlés először arról dönt, hogy eltérnek-e a házszabálytól, ami lehetővé tenné, hogy a törvénytervezetek mai megtárgyalása után már pénteken megtarthassák a zárószavazást. Ezt az előzetes szavazást csak akkor rendeli el az országgyűlés elnöke, ha a frakciók álláspontjának előzetes felmérése alapján összejön a négyötödös többség, ami a házszabálytól eltéréshez szükséges.
A jelenlevő képviselők négyötödének támogató szavazata híjján úgynevezett kivételes sürgősségi eljárásban tárgyalhatják a törvénytervezeteket. Ez azt jelenti, hogy csak a feles törvényekről szavazhatnak pénteken, így az is csak később derülhet ki, hogy bevethetik-e a honvédséget a déli határnál, ami a csomag egyik legvitatottabb eleme. Az összesen tizenhárom módosítani akart törvény között van két sarkalatos, azaz kétharmados tövény is – a rendőrségi és a honvédelmi törvény – ezekről csak akkor szavazhat a parlament a rendkívüli ülés alatt, ha összegyűlik négyötödnyi "Igen".
A kétharmados törvények tartalmi elfogadásához már csak egyetlen ellenzéki szavazatra lesz szüksége a kormánypártoknak.
(Arról itt írtunk korábban, hogy min változtatna a kormány és ez milyen következményekkel járhat. A Büntető törvénykönyv szigorítása mellett a határmenti félzárt tranzitzónák létrehozása, és a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet bevezetése a legfontosabb részletek.)
A Jobbik mellett az LMP szavazatai is kellenének a Fidesznek
Az országgyűlési matek azt mutatja, hogy alacsony a képviselői létszám mellett elég lehet a jobbikosok támogató szavazata, de jó eséllyel az LMP támogatására is szüksége lesz a Fidesznek, ha már pénteken minden törvénymódosítást zárószavazásra akarnak bocsátani. Ebből a szempontból fontos lehet a képviselők "elvi okokból" történő távolmaradása is, hiszen így kevesebb szavazattal is meglehet a négyötöd.
Az ellenzéki pártok közül az MSZP nyilatkozott arról, hogy ők sem a házszabálytól eltérést, sem a menekültcsomagot nem fogják támogatni.
Ez a törvénytervezet történelmi távlatból visszanézve egy fordulópont lehet, amihez nem szeretnék asszisztálni
– indokolta Harangozó Tamás, az MSZP frakcióvezető-helyettese saját és pártja elutasító álláspontját. Molnár Zsolt (MSZP) is megerősítette Harangozó véleményét: a "tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet" kategóriájának bevezetése a honvédelem bevetésének lehetőségével és a rendőrség jogköreinek kiszélesítésével messze túlmutat a menekültválságon, és túl erős jogosítványokat ad az állam kezébe.
Az európai unió vezetőinek szánt nyilatkozat egy bohózat, a másik két tervezetet támogatni fogjuk
– ismertette Farkas Gergely a Jobbik hivatalos álláspontját. De hozzáfűzte, hogy ezekhez is fűznek módosító javaslatokat, így a zárószavazáson nem feltétlenül támogatják a menekültcsomagot.
Schiffer Andrást, az LMP társelnökét is kerestük, de ő nem szeretett volna nyilatkozni.