Közös nyílt ülést tart kedden migrációs ügyekben az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi és rendészeti bizottsága. Az ülésen számos állami vezető is részt vesz. Hende Csaba azt mondta, nem fognak lőni fegyvertelen migránsokra, Lázár szerint a baloldali Európai Unió miatt van ez a káosz, a BM államtitkára pedig arra panaszkodott, hogy nehézséget okoz a szerveknek az egyre "agresszívebb, követelőzőbb" migránsok kezelése. Orbán Viktor Martin Schulz EP-elnökkel is egyeztetni fog menekülttémában.
Az illegális bevándorlók egyre agresszívabbak, követelőzőbbek, nem működnek együtt, így egyre nehezebb körülmények között látják el feladataikat a Belügyminisztérium érintett szervei – mondta Kontrát Károly, a Belügyminisztérium államtitkára kedden az Országgyűlés nemzetbiztonsági, valamint a honvédelmi és rendészeti bizottságának együttes ülésén.
Az államtitkár elmondta: idén már több mint 156 ezren lépték át illegálisan a magyar határt, nagy részük Szerbia felől. Mintegy 142 ezer menedékjogi kérelmet nyújtottak be. Közülük több mint 45 ezren voltak szír állampolgárok.
Emellett – ahogy korábban Hende Csaba honvédelmi miniszter is – Kontrát Károly részletesen ismertette a déli határszakaszon megtett intézkedéseket, részletesen kitérve a műszaki határzár már megvalósult és folyamatban lévő munkálataira.
Hende: Nem oszlatunk fegyverrel tömeget
Hende korábban azt mondta, a honvédelmi törvény módosítása sem fogja megengedni fegyvertelen tömeg fegyverrel való oszlatását.
Ugyanakkor, ha a helyzet úgy kívánja, és a kormány, illetve az Országgyűlés jóváhagyja, számos pluszfeladatot vállalnak a Magyar Honvédség katonái a déli határszakasz védelmében. Példaként logisztikai, egészségügyi, katonai rendészeti feladatokat, közös járőrözést említett. Közölte továbbá, hogy bevethetnek pilóta nélküli légi felderítő eszközöket, segíthetik a migránsok nyilvántartásba vételét, vállalhatnak légtér-ellenőrzési és humanitárius feladatokat, és ha szükséges, tolmácsokkal is közreműködnek.
Ha erre szükség van, a határzár építésében részt vevő katonákon felül mintegy 3000-3500 katonával járul hozzá a déli határ védelméhez a Magyar Honvédség.
Nyílt lesz az ülés, amíg lehet
Az ülésen több mint húsz állami vezető is megjelent. Ott van Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter, Trócsányi László igazságügyi miniszter, Tasnádi László, a Belügyminisztérium rendészeti államtitkára, Papp Károly országos rendőrfőkapitány, Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök, Végh Zsuzsanna, a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal főigazgatója, Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója, valamint a katonai és polgári titkosszolgálatok vezetői.
A nagy sajtóérdeklődés mellett kezdődött ülésen Lázár János azt mondta: a kormány arra készült, hogy ebben a nagy közérdeklődést érintő témában – ameddig lehetséges – nyílt ülés keretében tájékoztatnak a déli határszakasz védelmének műszaki és jogi intézkedéseiről.
Lázár: A baloldali Európa miatt van káosz
Lázár szerint Európának és Magyarországnak arra kell készülnie, hogy a következő időszakban további milliók indulhatnak még útnak Európa felé, ezért hosszú távú, tartós intézkedésekre van szükség. A szíriai, iraki, afganisztáni, pakisztáni és a balkáni helyzet nyomán látszik, hogy nem egyszeri intézkedésekre van szükség. Európát egy tartós népvándorlási hullám érte el – tette hozzá.
A miniszter azt mondta: az elmúlt tíz év lépései vezettek ehhez a helyzethez: az Európai Bizottság baloldali politikája, amely szerint bárkit be lehet engedni az unió területére. Az Európai Unió csődöt mondott a helyzet kezelésében, maga jelenti a problémát, képtelen megvédeni saját határait – hangsúlyozta Lázár János.
Lázár szerint a migránsok mintegy 90 százaléka szervezett embercsempész akciók keretében jutott el a magyar határhoz. Képviselői kérdésekre válaszolva úgy fogalmazott: az Európai Unió "bénázása, döntésképtelensége" hívószó volt minden gazdasági bevándorlónak, hogy visszaéljenek az uniós menekültügyi rendszerrel. A miniszter szerint látható, hogy az embercsempészek rátelepültek a migrációs hullámra, s ennek egyik célpontja Magyarország.
A szomszédos országok, illetve a V4-országok is elismerik Magyarország tevékenységét. Továbbá Orbán Viktor kormányfő Martin Schulzcal, az Európai Parlament (EP) elnökével is tárgyalni fog a napokban -–mondta Lázár János.