A menekültek országos utaztatása a legújabb kormányzati tervek szerint már csak pár napig aktuális, de épp most tetőzik. Aki még belekóstolna, hogy milyen érzés segíteni otthonukat elhagyni kénytelen, sok esetben háborús menekülteken, gyerekeken, nőkön, időseken, betegeken, át akarná élni a segélynyújtás eufóriáját, a következő módokon érdemes megtennie.
Tetőzik a menekülthullám a hétvégén, már tegnap este több százan érkeztek a Nyugatiba, de Szeged, Pécs is nagyobb áradattal küzd. Mint egy falat kenyér, úgy kell most a segítség a civileknek, mivel a kormány inkább katonákat küld a határra, az államgépezet pedig a szokásos rugalmasságával áll az eseményekhez.
A Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) a kérdésünkre például elmondta, nem tervez kitelepülni az újonnan létrehozandó egy nagy fővárosi tranzitzónába, a Verseny utcához. A hivatal indoklása szerint ugyanis ha „a menedékkérőknek jogkövető a magatartásuk és eleget tesznek a hatósági döntésnek gyakorlatilag néhány órát tartózkodnak a tranzit állomáson és továbbhaladnak a számukra kijelölt befogadó állomásra”. Igen ám, de a mostani tranzitoknál dolgozó önkéntesek szerint az esetek 10-15%-ában olyan papírral érkeznek a menedékkérők, amelyen nincs rajta, hogy hova is kéne eljutniuk, ezeket az embereket pedig ki kell vinni a város másik felére a BÁH központi épületébe.
A MÁV ugyanígy nehézkes, az este a pályaudvarokhoz érkező menedékkérők egy-egy állomásfőnök, pályaudvar-vezető jóindulatára van utalva, hogy kihozzák-e nekik a reggeli vonatot, amivel tovább kell menniük, így ott alhatnak a szabad ég alatti éjszakázás helyett, vagy nem.
Ha úgy érzi, adományokkal, vagy önkéntes munkával segítene a menekülteken, akkor általános szabályként elmondható, hogy érdemes felvenni a kapcsolatot (vagy személyesen vagy akár a Facebookon keresztül) a pályaudvarokon dolgozó önkéntesekkel (vagy szervezetükkel), akik tájékoztatnak a praktikus segítség mibenlétéről. Pár nagyobb csomópontot mi is megkerestünk.
Szeged
A menedékkérők Szegeden, pontosabban Röszkén indul, mindkét helyen a szegedi MigSzol segít a helyzeten. Szőke-Tóth Ágnes és társai nehéz napot éltek át pénteken, délután fél 5-ig 14 busz érkezett a pályaudvarra menedékkérőkkel, azaz úgy nagyjából 900 embert kellett eligazítani, megetetni-megitatni, és rendezetten feltenni a vonatokra. De csütörtökön is megvolt a napi ezer ember. Elkél tehát az önkéntes segítség, főleg azért, mivel a jövő héttől indul az iskola, sokaknak felborul az eddigi nyári életrendje, és kiesik a rendszerből. Aki szeretne aktvivizálódni és személyesen segíteni, az ügyeleti táblázatba kell beírja magát, akár csak 2-3 órát ér is rá. a kezdőket arra is megkérik, hogy írják be, most mennek először (ez a táblázat más fontos dokumentumokkal a MigSzol Szeged Facebook-oldalának első posztjában taláható meg).
A kezdő önkéntes először próbáljon meg nyugalmasabb időpontban és helyszínre menni, és lehetőleg egy tapasztaltabb önkéntesnek segítsen, mellette lesse el a lényeget - aztán hamar beletanul a teendőkbe. Ugyanakkor mindig vannak új eshetőségek, ezeket is kezelni kell.
Aki adományokkal segítene, az forduljon a helyi adománykoordinátorokhoz, ők tudják, hogy mire lenne szükség, és miből van elég, de innen is sok mindent megtudhat a folyamatosan szükséges és szívesen látott dolgok listájáról. Szőke-Tóth szerint vízre, szendvicsalapanyag élelmiszerekre (kenyér, sajt, uborka, paprika, margarin) mindig szükség van, de a műanyag pohár, instant kávé is fontos. Ruhát a szegedi MigSzol egyelőre nem kér, az inkább a budapestiek asztala.
A röszkei gyűjtőpont is megér egy misét, ahol a menedékkérők várnak a regisztrációra - itt valaha kukoricás volt, most sincs sokkal több, pár hordozható vécé, de nincs pl. világítás, este egy rendőrautó fényszórója biztosítja a fényt. Ebben a környezetben töltenek a határon elfogott határsértők 6-8 órát, eközben a MigSzol emberei elmondják, hogy a meglehetősen megtépázott röszkei hangárban milyen regisztrációs eljáráson esnek át - és próbálják felkészíteni őket a látványra is, ami nem túl szívderítő.
Migration Aid Budapest, Nyugati pályaudvar
A legnagyobb menedékkérő civil szervezetnél azt az információt kaptuk, hogy ha valaki önkéntesnek jelentkezne, a legjobb, ha először átolvassa a szervezet Facebook-oldalán található kisokosokat, rövid információs füzetet (Hogy segíthetek). Ezután ki-ki jelezze, írja be, hogy mikor hova tudna menni. A pályaudvarokon lehet adományokat osztani a menedékkérőknek, a sérülteket, betegeket jelenteni a koordinátorokat, hogy orvosi ellátáshoz juthassanak. A legfontosabb az információadás, mindenféle nyelvekre lefordított információs szórólapokon jöhetnek tisztába a helyzetükkel a menedékkérők.
Aki nem önkénteskedne, de adományozna, a szervezet a Budapest, 1051, Arany János utca 32. címre vár adományokat 16-20-óráig, itt található a fő raktárhelyiség. Ha postán küldene csomagot vagy házhozszállítást, azt Ébredések Alapítvány részére kell kérni (Budapest 1089, Kálvária tér 5., hétköznap 9.00 és 16.00 között). De aki úgy gondolja, hogy venne pár karton vizet, szívószálas üdítőt (gyerekek kapják), sós süteményt, szeletelt kenyeret, kiflit, ömlesztett sajtot, odaviheti a Tranzitba, az önkéntesek csomagba porciózzák és szétosztják. Alma, banán jöhet, más gyümölcs nem – ez raktározható, és nem bántja a gyomrot. A többi gyümölcs sajnos inkább árt, mint használ: hasmenést okoz az alultáplált menedékkérőknél. Bébiételből a húsosokra gyanakodva néznek a családok, ezért az igazán hasznos adomány a gyümölcsös vagy zöldséges bébiétel. Van szükség a Nyugatinál tiszta, használható ruhára, cipőre, pulóverre, az esti hidegben hasznos holmira, takaróra, plédekre.
A tegnap esti több százas rohamot jól bírták az önkéntesek, a rendőrök is „próbáltak a segítségünkre lenni”, ahogy az egyik aktivista fogalmazott, miután megértették, hogy mindenkinek ugyanaz a célja: a lehető leghamarabb táborba juttatni a menedékkérőket.
Pécs
Pécsett még mindig nincs fedett váróhelyiség, ahol az időjárás szeszélyeitől védve lehetne bevárni az induló vonatot, „kint az utcán fürdőkádban fürdetjük a gyerekeket”, mondja Garzó Gábor, a Pécsi Menekülteket Segítő Önkéntes Szervezet vezetője. Aki a pécsieknek segítene, egyfelől személyesen megkeresheti az önkénteseket, akik már két hónapja kint vannak a pályaudvarnál – jól jönnek a nyelveket beszélő önkéntesek. Ott kap egy szórólapot a leghasznosabb tanácsokkal, mire van mindig szükség (élelmiszer, ital, ruha, cipő, tisztálkodószerek). A szervezetnek vannak raktárhelyiségei is. Aki nem akar személyesen kimenni, a legjobb, ha Gerzót keresi a 0620-282-8051-es számon, és egyeztet vele.
Keleti pályaudvar, Budapest
A Migration Aid által koordinált Keleti pályaudvar és a még létező tranzitzóna az egyik legnépesebb az országban, itt naponta akár 600 ember is tartózkodik. Ekkora tömeg ellátása és segítése már komoly szervezést igényel. Az ezt koordináló Migration Aid-munkatárs elmondta a hvg.hu-nak, hogy hogyan is lehet értelmesen segíteni, mivel kell tisztában lenni.
Amire most korlátlan mennyiségben szükség van: pléd, pokróc, polifoam, hálózsák, tehát minden, ami az alvást megkönnyíti. Aki ilyet adományozna, személyesen viheti oda a pályaudvari tranzitzóna szélén található, üres üzlethelyiség raktárba a Keletihez az aluljárónál. Jobb ez, mint ha maga akarná kiosztani, mert a menedékkérőknek nagyon kell a segítség, és előfordul, hogy konkrétan ledöntik a lábáról az adományozót. Jobb, ha ezt szervezett körülmények között a Migration Aid-esek oldják meg.
Aki ételt adományozna, a fent említett okokból itt is kétféle gyümölcsben gondolkodjon: almában és banánban. Ezt is a raktárhoz érdemes vinni. Ha valaki kenne tíz szendvicset vagy kifőzne húsz adag tésztát – ne tegye, ugyanis ipari mennyiségű ételre van szükség, pár adagot egyszerűen nem lehet kiosztani ennyi ember között, mert csak konfliktus van belőle. A gyümölcsöt lehet gyűjteni, más ételadomány nem praktikus.
Aki úgy gondolja, van egy órája, leugrana segíteni a Keletihez, inkább ne menjen. A probléma és a feladat dimenziója miatt rendszeresen érkező, előre tervezhető segítőkre van a Keletinél szükség. Aki hetente vagy akár naponta több órára előre tervezhetően tud-akar segíteni, menjen oda a szervezet önkénteseihez, egy pár perces eligazítás után szervezhet időpontot, és feladatot.
Cegléd
Cegléd azért fontos szem a láncban, mivel a Szegedről érkezők itt kéne átszálljanak a debreceni vonatra, ha nem akarnak Budapestre kitérni (elvileg a törvény szerint a leggyorsabban a táborba kéne mennie a menedékkérőknek a szegedi-röszkei regisztráció után). Itt nincs letáborozás, alvás, az önkéntesek segítenek, ha kell, az átszállásban, vizet, ételt, ruhát osztanak, akinek kell. Az itteni Migration Aid-csoport vezetője, Kómár-Külüs Ágnes azt nyilatkozta a hvg.hu-nak, hogy leginkább önkéntesekből szenvednek hiányt, mivel az önkéntesek mind dolgoznak is, nehéz megszervezni, hogy az este 6-tól érkező menekültekre jusson elég ember. Aki jelentkezne, a szervezet Facebook-oldalán teheti meg.
Ezen felül tisztasági felszerelésre, fogkefére, fogkrémre lenne kereslet, vizet a város ad, ételt a környékbeli albán pékségek adnak. „Ja, és egy nagyméretű, vendéglátós termoszra is szükségünk lenne”, amiben teát főznének, mert esténként már sok menedékkérő fázik a peronon, ahol várják a csatlakozást.
A kihívás nagy, tegnap 400 menedékkérő érkezett, a külön kocsiba utazó emberekre 50 rendőr felügyelt maszkban, gumikesztyűben a 35 fokban, ahogy arról be is számolt a Ceglédi Panoráma. A vagonokat itt lecsatolták, majd a Debrecenbe menő vonathoz kapcsolták. A menedékkérőket nem engedték leszállni, amit a nagy melegben rosszul viselt a tömeg, amelyben kisgyerekes családok, kiskorúak, öregek is voltak. De az esetenként Szolnokról a vonatok mellé vezényelt rendőrök sem repestek az örömtől – nekik a szolgálat vége még nagyon messze volt, valahol Debrecen és a hajnal felé.