A Békés Megyei Kormányhivatal törvénysértőnek találta, hogy a rendkívüli képviselő-testületi üléseken az ellenzéki képviselők nem tehetnek fel kérdést a fideszes vezetésű orosházi önkormányzatnál – írja a Népszabadság.
A korábbi ciklusokban mindössze néhány rendkívüli ülést hívott össze az orosházi önkormányzat, idén azonban a hat rendes ülés mellett már hét rendkívülit is tartottak, ezeket Dávid Zoltán polgármester hívta össze. A képviselő-testület szervezeti és működési szabályzata szerint rendkívüli ülésen csak az adott napirendhez kapcsolódó kérdést lehet feltenni, nincs lehetőség napirend előtti felszólalásra, kérdések, interpellációk feltételére. Ezzel tovább korlátozták az ellenzéki képviselők amúgy is szűkös megszólalási lehetőségeit – olvasható a cikkben.
Július 14-ére például azért hívott össze rendkívüli ülést a polgármester, hogy együttműködési megállapodást kössenek a Projektfelügyelet Kft.-vel, illetve módosítsák a szervezeti és működési szabályzatot. A vitában kiderült, hogy az uniós beruházásokat segítő Projektfelügyelet Kft.-vel úgy kötnek újabb szerződést pályáztatás nélkül, hogy a cég képviselője nem tudott korábbi jelentős árbevételt vagy referenciaként szolgáló partnereket bemutatni.
Füvesi Sándor MSZP-s képviselő már a napirend elfogadása előtt jelezte, hogy kérdést szeretne feltenni, és kérte, hogy ezt is vegyék fel a napirendek közé. Az aljegyző viszont arra hivatkozott, hogy az szmsz nem ad erre lehetőséget. Füvesi Sándor viszont az önkormányzati törvénnyel érvelt, amely a képviselők alapjogává teszi, hogy kérdéseket tegyenek fel a városvezetőknek, illetve nem tesz különbséget rendes és rendkívüli ülés között.
Szerinte a szervezeti és működési szabályzat nem írhatja felül a törvényt, ezért az szmsz-t kellene megváltoztatni. Az szmsz változtatása is éppen a rendkívüli ülés napirendjén szerepelt, a szocialista képviselő ezért javasolta a szöveg megváltoztatását, de azt a fideszes többség azonnal leszavazta.
Augusztus 6-án újból rendkívüli közgyűlést hívtak össze, ahol újra nem lehetett kérdést feltenni.
Füvesi Sándor végül a Békés Megyei Kormányhivatalhoz fordult, amely a helyi fideszes többség ellen foglalt állást. Kimondták, hogy a képviselő felvilágosításkérési jogát a rendkívüli ülésen is biztosítani kellett volna. Interpellálni azonban továbbra sem lehet, mert azt három nappal az ülés előtt le kell adni írásban.