Itthon Cs. B. 2015. augusztus. 13. 15:06

A PIN kódjukat nem eltakarókra csaptak le a bankkártyacsalók

Összesen 110 esetben emeltek le bankok ügyfeleinek számlájáról csalók, a visszaélések teljes összege pedig nem éri el a kétmillió forintot – közölte a hvg.hu-val Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség szakértője. A károsultak nagy része olyan ügyfél, aki készpénzfelvételkor nem ügyelt arra, hogy kezével eltakarja PIN kódját, amikor bepötyögte azt.”

Többek között a Budapest Bank is ügyfeleinek számláját csapolták meg bankkártyás csalók. Mint a hvg.hu is beszámolt róla, a bűnözők külföldi bankterminálokon keresztül jutottak hozzá több százezer forintos összegekhez.

Elsőként a Napi Gazdaság írta meg egy károsult jelzése alapján, hogy augusztus 11-én este néhány perc alatt több SMS-t is kapott a bank automata rendszerétől, amelyben arról tájékoztatták, hogy tranzakciónként 50-60 ezer, összesen mintegy 300 ezer forintot vettek fel a bankkártyájával Indonéziában. A károsult azonnal megpróbálta letiltani kártyáját a Budapest Banknál, de ez csak három óval később sikerült, mivel többen is ugyanezért keresték az ügyfélszolgálatot. A tiltás után még egyszer, Dominikában próbáltak pénzt felvenni a számlájáról.

A kár összértéke kétmillió forint alatti

Megerősítjük, hogy néhány bank esetében július közepén bankkártyás adatszerzés történt magyarországi ATM-eken, amelyeket követően – a napokban – a megszerzett bankkártyás adatokkal több külföldi országban hajtottak végre az elkövetők készpénzfelvételt – közölte a hvg.hu-val Sütő Ágnes, a Magyar Bankszövetség szakértője.

Megjegyezte, fontosnak tartja kiemelni, hogy a megszerzett kártyaadatok száma jelenlegi ismereteik alapján összességében 110 darab, a végrehajtott visszaélések teljes összege a bankszektorra nézve nem éri el kétmillió forintot. „Az ügyben a bankszektor a hatósággal és felügyeleti szervekkel szorosan együttműködve folytatja a vizsgálatot, és tette meg a szükséges lépéseket.”

A szakértő beszámolt arról is, hogy folyik a bankok által az esetlegesen érintett kártyák tiltása, és az érintett ügyfelek értesítése. Ilyen esetekben az okozott kárt – a szabályzatoknak megfelelően – általánosságban a bankok viselik. „De fontos látni, hogy a folyamatban lévő vizsgálatok alapján valószínűleg azon ügyfelek kártyájával tudtak visszaélni, akik a PIN kód beütésekor nem takarják el a kezüket. Ugyanis így a számsort akár egy egyszerű mikrokamerával is rögzíteni tudják.”

null

Emellett a kártyabirtokosoktól is fokozott figyelmet kérnek – közölte Sütő Ágnes. „Amennyiben bárki olyan bankkártyás tranzakciót tapasztal, amit nem ő kezdeményezett a kártyáján, azonnal értesítse bankja ügyfélszolgálatát. A kártyahasználat során mindig takarjuk el a PIN kód megadásakor kezünket, valamint az sms-kontroll igénylése és a bankkártyához kapcsolódó ésszerű limitek beállítása különösen fontos és nagy segítség a megelőzésben és a csalások megállításában.”

Az Európai Központi Bank júliusban kiadott friss jelentése szerint a vizsgált, közel 30 ország közül Magyarországon a legalacsonyabb a bankkártyás visszaélések aránya, a jelentős európai országokhoz képest, az ottani adatok tizede. A szakértői adatok szerint egymillió kártyás tranzakcióból hazánkban csupán 20 esetben fordul elő csalási esemény, tehát a kis plasztiklap és bankunk nagyon hatékonyan őrzi pénzünket – tette hozzá a bankszövetség szakértője.

Tavaly év végén bolgár kártyacsalókat füleltek le

Tavaly decemberben a police.hu arról számolt be, hogy a rendőrök elfogtak két bolgár állampolgárt, akik egy belvárosi bankjegykiadó automatára adatszerző eszközt szereltek, és ezzel a módszerrel 57 ügyfél bankkártya adatait és PIN kódját szerezték meg.

Hasonló eszközöket használt két másik bolgár férfi is. Az egyiket 2014. november 29-én, a másikat egy nappal később értek tetten a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai. A rendőrség adatai szerint a két bolgár férfi korábban legalább 12 alkalommal követett el Budapesten és vidéken hasonló bűncselekményt, majd a megszerzett bankkártya adatokkal ismeretlen társaik Malajziában, az Egyesült Államokban és Peruban több mint 3,5 millió forint összértékben kíséreltek meg készpénzt felvenni.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?