Itthon hvg.hu/MTI 2015. július. 06. 14:09

Egy fideszes nemmel szavazott Pintér menekültügyi csomagjára

A Jobbik- és a Fidesz-frakció megszavazta hétfőn azt a módosító csomagot, amely lehetővé teszi a határzár megépítését, illetve több ponton lényegesen átalakítja a menekültügyi eljárást. Kovács Zoltán fideszes képviselő tévedésből nemmel szavazott, de így is bőven megvolt a többség. Nagyüzem van a kánikulai parlamentben: a képviselők szavaztak az állami vezetők juttatásainak csökkentéséről, egy új okmány bevezetéséről, valamint biztosították támogatásukról az olimpia megrendezését is. Utóbbi szavazásról Orbán Viktor hiányzott.

Döntött a menekültügyi eljárások rövidítéséről hétfőn a parlament. A képviselők az államhatárról szóló törvényt is módosították a tervezett határzárral kapcsolatban, közérdekű használati jogot adva a magyar államnak a schengeni külső határokon a határvonaltól számított tízméteres sávon belül.

A Pintér Sándor belügyminiszter által beterjesztett módosítást kivételes eljárásban tárgyalták, 151 igen szavazattal, 42 nem ellenében fogadta el a Ház. Az előterjesztést a kormánypártiak és a jobbikosok támogatták, míg a szocialisták, az LMP-sek és a függetlenek nemmel szavaztak, ahogyan egy fideszes képviselő, Kovács Zoltán is nem gombot nyomott - mint a Fidesz-frakció utóbb közölte a hvg.hu-val, tévedésből.

Pintér Sándor úgy határozta meg törvénymódosítási javaslata célját, hogy akiknek megalapozott nemzetközi védelmi igényük van, azokat minél gyorsabban és hatékonyabban lehessen azonosítani, az ilyen védelmi igénnyel nem rendelkező, tipikusan gazdasági bevándorlókat viszont mielőbb ki lehessen toloncolni.

Pénz az ellátásáért és menekültek mint közmunkások

A harmadik országbeli állampolgárok beutazásáról és tartózkodásáról szóló jogszabály a többi között azzal egészül ki, hogy az idegenrendészeti hatóság lefoglalhatja az érintettek által szándékosan okozott kár ellenértékét, illetve bizonyos esetekben a tartásukra, ellátásukra fordított összeget. Utóbbi alól kivételt jelentenek a humanitárius célú tartózkodási engedéllyel rendelkezők és a nemzetközi védelemben részesített külföldiek.

MTI / EPA / Patrick B. Kraemer

Az augusztus 1-jén hatályba lépő törvénycsomag lehetőséget teremt arra is, hogy az elismerését kérő, valamint kijelölt tartózkodási helyen élő harmadik országbeli állampolgár közfoglalkoztatási jogviszonyban munkát végezzen.

Igen az olimpiára

Arról is döntöttek a képviselők, hogy támogatják a 2024-es nyári olimpia és paralimpia budapesti megrendezésére vonatkozó pályázati szándékot. Erről 151 igen, 33 nem szavazattal, 4 tartózkodás mellett döntöttek hétfőn a képviselők. Igennel szavaztak a pályázást támogató javaslatra - a tartózkodó fideszes Bencsik Jánoson kívül - a kormánypárti képviselők és a Jobbik, valamint a független Fodor Gábor és Kész Zoltán. Orbán Viktor miniszterelnök hiányzott a szavazásról.

Jöhet az e-kártya, az új személyi

Elfogadták a képviselők az e-kártya bevezetéséhez szükséges törvénymódosításokat is. Az új okmány egyben lesz majd személyi igazolvány, lakcímkártya, adókártya, TB-kártya és útlevél, de bővíthető lesz közlekedési kedvezmények igénybe vételére jogosító kártyákkal és akár diákigazolványként is használható lesz. Felmenő rendszerben vezetik be idén.

Az okmányon emellett szerepel majd az érvényességi idő, a kiállítás kelte és helye, az, hogy mely hatóság állította ki, valamint nem olvasható formában az, ha korlátozzák a tulajdonos külföldre utazását. A jogszabályban benne van az okmánnyal kapcsolatos költségek és mentességek is.

Állami vezetők: csökkennek a juttatások

Csökkentette a parlament az állami vezetőknek járó juttatásokat is hétfőn. Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter erre vonatkozó javaslatát 126 igen, 35 nem szavazattal, 31 tartózkodás mellett fogadta el a Ház.

Pontosították egyebek mellett a miniszterelnöki megbízottakra vonatkozó passzust: ők így a legfeljebb államtitkári illetménynek megfelelő összegű díjazás mellett kormányrendeletben meghatározott juttatásokra lesznek jogosultak. A kormánybiztosok, kormányhivatal- és központihivatal-vezetők juttatásai sem az államtitkári juttatásokhoz igazodnak a továbbiakban, hanem kormányrendeletben szabályozzák azt. Ugyanígy a miniszteri biztosok juttatásait sem a helyettes államtitkári juttatásokhoz kötik, hanem kormányrendelethez.

Lázár János korábban azt mondta: az újraszabályozással kevesebben lesznek jogosultak kiemelt egészségügyi ellátásra, pontosítják az utazási juttatásokat és - az üdülők eladása miatt - megszüntetik a kormányüdülő-használati jogot.

A nem gombot nyomta meg 22 szocialista - az MSZP-s Kunhalmi Ágnes tartózkodott -, az LMP-frakció, valamint nemmel szavaztak a DK-hoz tartozó függetlenek, az Együtt egyik politikusa és a PM-hez tartozó független képviselő is.

Bérletet is lehet venni az üzemanyagkártya keretéből
   
Több ponton módosították az Országgyűlésről szóló törvényt. Ezután a független képviselőkkel azonos működési és ellátási juttatásokra jogosultak a nemzetiségi szószólók. Új elem az is, hogy az üzemanyagkártyával felhasználható összeg mértékéig helyközi közösségi közlekedési jegyet vagy bérletet, helyi bérletet is lehet vásárolni.

A Magyar Szocialista Párt képviselői egy transzparenst tartanak fel frakciótársuk, Bangóné Borbély Ildikó (középen) felszólalása alatt
MTI / Kovács Tamás

Emellett hatályon kívül helyezték a lakáshasználati támogatás esetében a méretre vonatkozó korlátokat. Egyes esetekben 35 négyzetméternél kisebb ingatlant is bérelhetnek a törvény hatálya alá tartozók, míg például egy nagycsaládos képviselő vagy szószóló 50 négyzetméter felettit is választhat.

Változnak a házi segítségnyújtás szabályai

Változnak a házi segítségnyújtást érintő szabályok: azt ígérik, hogy a gondozottak a jövőben célzottabb szolgáltatásokat kapnak és erősödik az állami szerepvállalás az elesettebb emberek felé. Ehhez módosították a szociális igazgatásról és ellátásokról, a gyermekek védelméről és a gyámügyi igazgatásról, valamint a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól szóló törvényt.

A jogszabályban nevesítették a titkos menedékház intézményét: itt a kapcsolati erőszak áldozatai kaphatnak majd segítséget a krízisközpontokhoz hasonlóan. A komplex ellátást biztosító, 29 férőhelyes speciális intézményben elsősorban a közvetlen életveszély elől menekülő áldozatokat fogadják majd legfeljebb fél évre.

A parlament azt is kimondta, hogy családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatás 2016. január 1-jétől kizárólag egy szolgáltató keretében működtethető. Erre a célra hozzák létre majd a család- és gyermekjóléti központokat.

Hirdetés