Az egyéb ágazatokhoz hasonlóan az egészségügyben nem lehet életpályamodellt kidolgozni, mert annak egységes megvalósítása a különböző foglalkoztatási jogviszonyok miatt lehetetlen – ezt mondta az egészségügyért felelős államtitkár egy keddi budapesti sajtóbeszélgetésen. Zombor Gábor úgy vélte, az orvosok és a szakdolgozók esetében külön-külön kell hosszú távú bérmegállapodást kötni.
A minisztérium tudja, hogy az ágazatban dolgozók elégedetlenségének legfőbb oka egyértelműen a bizonytalanság, "nem látják, mi lesz a következő lépés". Problémát okoz az is, hogy a bérkiegészítések eddig nem épültek be az alapbérbe, ez azonban jövő januártól megváltozik – ígérte.
Zombor Gábor egy kérdéssel kapcsolatban beszélt arról is, hogy a szerdai két egészségügyi demonstráción nem lesz ott. Hozzátette: májusban felkérték, hogy vegyen részt, most azonban nem érkezett ilyen felkérés.
"Az akkor elmondottakhoz képest nem tudok újat mondani" - fogalmazott, hozzátéve, hogy minden, a hatáskörébe tartozó kérést, amely az ágazati egyeztetéseken elhangzott, teljesítette a kormány, vagy elindult azok megvalósítása.
A kórházadósságról az államtitkár elmondta: jelenleg egyhavi finanszírozás hiányzik a kórházak költségvetéséből, április 1-jéig a lejárt szállítói tartozásokat kiegyenlítették, ez 60 milliárd forintot tett ki.
Zombor Gábor elmondta azt is, hogy a bevándorlással kapcsolatban eddig nem merültek fel pluszigények az egészségügyi ellátásban, de elővigyázatosságból a szentesi kórházban új fertőzőosztály megnyitását kezdeményezték. "Ennek előkészítése folyik, azonban indok a kialakításra nincs" – jelezte.